Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej podpisali porozumienie z zarządem spółki. Podwyżki i wypłata rekompensat to główne postulaty, jakie przedstawiały związki zawodowe. Ostatecznie dojdzie do ich realizacji
Jest porozumienie pomiędzy Polską Grupą Górniczą a związkami zawodowymi. Spółka przystała na warunki, jakich oczekiwali górnicy.
Podwyżki i wypłata rekompensat – to główne postulaty, jakie przedstawiały związki zawodowe. [czytaj więcej] Ostatecznie dojdzie do ich realizacji, o czym mówi stojący na czele Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, Bogusław Hutek.
– Osiągnęliśmy porozumienie między nami a zarządem Polskiej Grupy Górniczej, tym samym zakończyliśmy spór zbiorowy. Mamy podpisane porozumienie zamykające 2021 rok, czyli średnie wynagrodzenie w wysokości 8200 zł. Rekompensata pracowników PGG zostanie wypłacona w dniu 1 marca – podkreśla Bogusław Hutek.
Podpisanie porozumienia zakończyło wszczęty 14 grudnia ub. roku spór zbiorowy w PGG. https://t.co/LfzyANYbCf pic.twitter.com/1gdZhYyNgp
— Energetyka24 (@Energetyka_24) January 14, 2022
Gdyby nie doszło do porozumienia, górnicy ponownie zablokowaliby wysyłkę węgla z kopalń do elektrowni. Takie działanie zaplanowano na 17 stycznia i miało być ono bezterminowe.
– Zapewniliśmy niezakłóconą pracę kopalń w przyszłych okresach, a więc dostawę paliwa węglowego do elektrowni, ciepłowni, do gospodarstw domowych. Uzgodniliśmy wszystkie, newralgiczne punkty w naszym porozumieniu, ale przede wszystkim płatność w dacie, kiedy spółka będzie posiadała na to środki – zaznacza prezes Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Rogala.
Porozumienie z górniczymi związkami zawodowymi w #PGG ⚒️ osiągnięte dzięki dobrej woli stron w piątek 14.01 kończy spór zbiorowy w spółce. Odwołane zostały planowane w proteście blokady wywozu węgla z kopalń do elektrowni. pic.twitter.com/BaeVj56kSM
— PolskaGrupaGórnicza (@BiuroPrasowePGG) January 14, 2022
Związki górnicze zdają sobie sprawę, że polityka Unii Europejskiej wymusiła na polskim rządzie stopniowe wygaszanie wydobycia węgla – mówi szef Związku Zawodowego Górników Dołowych, Jerzy Demski.
– Mamy świadomość, że my jesteśmy w procesie likwidacji tej branży. Do wszystkich to musi dotrzeć. My wiemy, że na ten czas jesteśmy w procesie likwidacji tego przemysłu, on będzie długo trwał, będą się pojawiać różne rzeczy, różne koszty – podkreśla Jerzy Demski.
Górnicy także odczuwają bowiem skutki inflacji i – podobnie jak przedstawiciele innych sektorów gospodarki – liczą na stopniowe podnoszenie wysokości pensji.
TV Trwam News