fot. PAP/Zbigniew Meissner

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej podpisali porozumienie z zarządem spółki. Podwyżki i wypłata rekompensat to główne postulaty, jakie przedstawiały związki zawodowe. Ostatecznie dojdzie do ich realizacji

Jest porozumienie pomiędzy Polską Grupą Górniczą a związkami zawodowymi. Spółka przystała na warunki, jakich oczekiwali górnicy.

Podwyżki i wypłata rekompensat – to główne postulaty, jakie przedstawiały związki zawodowe. [czytaj więcej]  Ostatecznie dojdzie do ich realizacji, o czym mówi stojący na czele Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, Bogusław Hutek.

– Osiągnęliśmy porozumienie między nami a zarządem Polskiej Grupy Górniczej, tym samym zakończyliśmy spór zbiorowy. Mamy podpisane porozumienie zamykające 2021 rok, czyli średnie wynagrodzenie w wysokości 8200 zł. Rekompensata pracowników PGG zostanie wypłacona w dniu 1 marca – podkreśla Bogusław Hutek.

Gdyby nie doszło do porozumienia, górnicy ponownie zablokowaliby wysyłkę węgla z kopalń do elektrowni. Takie działanie zaplanowano na 17 stycznia i miało być ono bezterminowe.

– Zapewniliśmy niezakłóconą pracę kopalń w przyszłych okresach, a więc dostawę paliwa węglowego do elektrowni, ciepłowni, do gospodarstw domowych. Uzgodniliśmy wszystkie, newralgiczne punkty w naszym porozumieniu, ale przede wszystkim płatność w dacie, kiedy spółka będzie posiadała na to środki – zaznacza prezes Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Rogala.

Związki górnicze zdają sobie sprawę, że polityka Unii Europejskiej wymusiła na polskim rządzie stopniowe wygaszanie wydobycia węgla – mówi szef Związku Zawodowego Górników Dołowych, Jerzy Demski.

– Mamy świadomość, że my jesteśmy w procesie likwidacji tej branży. Do wszystkich to musi dotrzeć. My wiemy, że na ten czas jesteśmy w procesie likwidacji tego przemysłu, on będzie długo trwał, będą się pojawiać różne rzeczy, różne koszty – podkreśla Jerzy Demski. 

Górnicy także odczuwają bowiem skutki inflacji i – podobnie jak przedstawiciele innych sektorów gospodarki – liczą na stopniowe podnoszenie wysokości pensji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl