fot. Monika Bilska

Gospodarstwa do 30 ha osiągną średnią płatność europejską

Ministerstwo rolnictwa wskazuje, że w tym roku gospodarstwa do 30 ha osiągną średnią płatność europejską. Stanie się to dzięki ustawie przywracającej uzupełniającą płatność obszarową, którą w czwartek przyjął Sejm.

Uzupełniająca płatność obszarowa funkcjonowała w latach 2004-2013, od 2014 roku została zlikwidowana. Teraz, dzięki ustawie przyjętej przez Sejm, znowu będzie obowiązywać.

Dopłaty pochodzić będą z budżetu krajowego. W tym roku na ten cel rząd przeznaczy 400 mln złotych.

https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL/status/1481945501071298562?s=20

Wicepremier Henryk Kowalczyk wskazał, że dzięki temu w tym roku gospodarstwa mniejsze (do 30 ha) osiągną średnią płatność europejską. W przypadku gospodarstw większych ma się to stać w przyszłym roku.

– Od 2023 roku, kiedy to będzie już nowa wspólna polityka rolna, to kryterium pełnej średniej europejskiej będzie dotyczyło gospodarstw do 50 hektarów, ponieważ tam będzie uzupełnione o płatność redystrybucyjną. Pieniądze z budżetu krajowego powodują, że nasze zobowiązanie osiągnięcia co najmniej średniej europejskiej płatności obszarowej za rok 2022 zostanie zrealizowane w gospodarstwach do 30 ha – powiedział wicepremier.

Uzupełnienie płatności podstawowej nie jest uzależnione od spełnienia dodatkowych kryteriów, na przykład związanych z zazielenieniem. Uruchomienie tego narzędzia nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.

Teraz ustawa trafi do prac w Senacie. Resort rolnictwa jest przekonany, że prace przebiegną sprawnie.

RIRM

drukuj