fot. PAP/Zbigniew Meissner

Związkowcy podpisali porozumienie z zarządem PGG w sporze płacowym

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) podpisali dziś porozumienie z zarządem spółki w ramach sporu płacowego i zawiesili zapowiadane akcje protestacyjne. Uzgodniono wzrost średniego wynagrodzenia w PGG do kwoty 8 200 zł brutto oraz wypłatę jednorazowej rekompensaty – średnio 1 500 tys. złotych.

Rekompensaty mają być wypłacone 1 marca 2022 roku, zaś wzrost średniego wynagrodzenia uzgodniono z datą końca 2021 roku, aby podstawą dalszych rozmów o płacach w roku 2022 była już kwota zwiększona do 8 200 zł brutto. Porozumienie zakończyło spór zbiorowy w PGG. [czytaj więcej]

Dzisiejsze rozmowy w siedzibie PGG poprzedziło dzień wcześniej spotkanie związkowców z wiceministrem aktywów państwowych, Piotrem Pyzikiem, podczas którego wstępnie ustalono warunki porozumienia. Rano dokument został zredagowany i podpisany przez strony.

W sporze toczącym się w PGG związkowcy domagali się wartej w sumie 67 mln zł rekompensaty pieniężnej za przepracowane od września do grudnia ub. roku weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi. Oczekiwali także wzrostu średniego wynagrodzenia brutto w spółce do 8 200 zł, wobec 7 829 zł obecnie.

W toku sporu związkowcy dwukrotnie blokowali kolejową wysyłkę węgla z kopalń do elektrowni – najpierw przez dobę, następnie przez dwie doby. Kolejną taką blokadę – bezterminową – zapowiadano na 17 stycznia. W kopalniach odbyło się też referendum strajkowe, w którym wzięło udział blisko 58 proc. pracowników spółki (ponad 21,2 tys. osób), z których 98,65 proc. (przeszło 20,7 tys.) opowiedziało się za strajkiem.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl