fot. PAP/Andrzej Grygiel

Katowice: Trwają rozmowy na temat programu naprawczego dla górnictwa

W Katowicach trwają dalsze rozmowy o programie naprawczym dla górnictwa. Na dzisiejszym spotkaniu ukonstytuuje się zespół ds. naprawy Polskiej Grupy Górniczej, który będzie pracował nad planem naprawczym. W rozmowach bierze udział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek przekazał, że na spotkaniu zostaną ustalone grupy problemowe, które zajmą się opracowaniem rozwiązań w konkretnych kwestiach.

Związkowcy wskazują, że jednym z najważniejszych punktów nowego planu będzie określenie ilości węgla, jaką z kopalń będzie odbierać energetyka. Bogusław Hutek podkreślił, że kluczowe będzie też ustalenie ram czasowych dla górniczej transformacji.

– Pan premier wywalczył w Unii Europejskiej derogacje do 2060 r. Nam by pasowało te 40 lat, bo będzie czas, żeby spokojnie przejść transformację, żeby rząd mógł pokazać, że powstaną nowe miejsca pracy na Śląsku. To nie dotyczy tylko górnictwa. Najprawdopodobniej utrata pracy będzie i w hutnictwie, i w motoryzacji, więc żeby nie powstała tu czarna dziura. Musimy widzieć, że jest wola rządu, że będą budowane fabryki i będą miejsca pracy dla młodych ludzi. Jeżeli chodzi o program, kluczowe jest, jak długo ma być energetyka węglowa, czy jeszcze będą inwestycje w tę energetykę, czy będą inwestycje w złoża przez te 40 lat. To także pytanie, czy będziemy dalej importować taką ilość energii z Niemiec i innych krajów oraz utrzymywać tam miejsca pracy – mówił Bogusław Hutek.

Na ostatnim spotkaniu związkowców z zarządem PGG i stroną rządową nie przedstawiono strategii naprawczej ze względu na sprzeciw strony społecznej. Plan opracowany przez resort aktywów państwowych zakładał m.in. likwidację kopalń „Wujek” i „Ruda”. Nowa strategia ma powstać do końca września.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl