fot. twitter.com/MAPGOVPL

Spotkanie zespołu ds. programu dla górnictwa

W siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych ma się dziś spotkać zespół do spraw programu dla górnictwa. Pracom przewodniczyć będzie wicepremier oraz szef resortu aktywów państwowych, Jacek Sasin.

W skład tego gremium wchodzą przedstawiciele rządu oraz górniczy związkowcy. W obradach będą też uczestniczyć eksperci z branży wydobywczej.

Zadaniem zespołu jest opracowanie programu naprawczego dla górnictwa węgla kamiennego. Ponadto zostaną poruszone kwestie m.in. produkcji energii z tego surowca.

W pracach zespołu chcieli uczestniczyć również politycy PO. Sprzeciwia się temu jednak górnicza „Solidarność”. Jej przewodniczący Bogusław Hutek wyjaśnił, że związkowcy nie zapomnieli, jaki stosunek do sektora wydobywczego miał rząd PO-PSL.

– Rozumiem, że myśleli, że myśmy zapomnieli. Nie, my pamiętamy 2015 rok. Pamiętamy, co się wtedy działo. Ich rząd doprowadził na skraj bankructwa kompanię węglową wtedy. Doprowadził do takiej sytuacji, że spółkę przejęto by za grosze. Przejęłyby ją jakieś zagraniczne podmioty za grosze. Także pamiętamy, jak były protesty w Jastrzębiu, to strzelano do tych górników. O tym wszystkim pamiętamy i wtedy się nie interesowali panowie posłowie górnictwem. Nagle dzisiaj mają jakieś zainteresowanie, chcieliby usiąść do stołu. No, przynajmniej ja na pewno z tymi panami nie siądę z tego względu, że tak jak powiedziałem, my pamiętamy te sytuacje. Pamiętamy, co wyczyniali. Pamiętamy, co robili – powiedział Bogusław Hutek.

Decyzję o powołaniu zespołu, który ma wypracować program dla górnictwa, podjęto pod koniec lipca br. w Katowicach. Plan ma być gotowy do końca września. Jednak zdaniem związkowców, termin ten zostanie wydłużony.

RIRM

drukuj