Górnicy świętują Barbórkę

Dziś wspominamy św. Barbarę, dziewicę i męczennicę, patronkę górników, hutników i ludzi ciężkiej pracy. Barbórka to najważniejsze święto górnictwa.

Jednak w tym roku nie będzie ono obchodzone tak hucznie jak zwykle. Sytuacja polskich kopalń jest bardzo trudna, wiele z nich znajduje się na skraju bankructwa. Jednocześnie wciąż jeszcze nie minęła żałoba po 5 górnikach, którzy zginęli w katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła.

Polska, jako państwo, jest bogata w zasoby naturalne takie jak węgiel, miedź czy sól, jednak kondycja każdego z sektorów jest inna – powiedział Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

-Najcięższa sytuacja jest jednak w górnictwie, które daje paliwo do elektrowni węglowych. Ta sama sprawa dotyczy, choć nie w takiej skali, kopalń przynajmniej dwóch węgla kamiennego czyli Konina-Adamowa i tam jest bardzo trudna sytuacja, no i Kopalnie Holdingu Katowickiego  i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To są problemy zwłaszcza w Holdingu gdzie ostatnio był zbiorowy wypadek śmiertelny, tylu ludzi zginęło. W cieniu tej tragedii będzie się odbywało Święto Świętej Barbary, w związku z tym wiele hucznych imprez, które miały być zorganizowane z tej okazji odwołano jednak szanując śmierć tych ludzi, którzy zginęli na posterunku pracy – powiedział Kazimierz Grajcarek.

W najgorszej sytuacji finansowej jest Kompania Węglowa. Zatrudniająca 54 tys. pracowników Kompania ma kilkaset milionów złotych strat. Na przykopalnianych zwałach zalega ponad kilka mln t węgla. Kopalnie nie wytrzymują konkurencji z tańszym węglem z importu, głównie rosyjskim.

Spółka znajduje się na granicy upadłości.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl