fot. PAP/Łukasz Szostek

Kolejne rozmowy w Kompanii Węglowej 14 marca

14 marca odbędą się kolejne rozmowy górniczych związkowców z zarządem Kompanii Węglowej. Zarząd i związkowcy wczoraj rozmawiali na temat formuły wynagradzania górników w nowej strukturze, jaką będzie Polska Grupa Górnicza.

Prezes Kompanii Węglowej Tomasz Rogala po pierwszym spotkaniu ze stroną społeczną stwierdził, że jest szansa na porozumienie.

– Pierwszy etap tych rozmów jest za nami. Poznałem panów ze związków zawodowych, ludzi bardzo bezpośrednich, nie ukrywają tego co myślą. Rozmowy są trudne, ale mam nadzieję, że w kolejnych dniach, 14-go marca, będziemy dochodzić do porozumienia. Myślę, że to się uda. W pozostałym zakresie to są negocjacje, więc proszę mi pozwolić na tym zakończyć – powiedział Tomasz Rogala.

Przemysław Skupin ze Związku Zawodowego „Sierpień 80” przyznał, że rozmowy idą w dobrym kierunku.

– Zostały przedyskutowane tematy średniówek, jak to wyglądało w poprzednich latach, czyli w 2014 i 2015 roku. Dochodzimy do wspólnego stanowiska, że na dzień dzisiejszy nie zagraża to firmie, ani też przyszłej firmie – powiedział Przemysław Skupin.

W najbliższym czasie na bazie kilkunastu kopalni Kompanii Węglowej ma powstać Polska Grupa Górnicza. Udziałowcami nowej spółki mają być m.in. katowicki Węglokoks oraz inwestorzy z sektora finansowego i energetycznego.

Kompania Węglowa Zatrudnia ponad 34 tys. osób. Firma ma kłopoty finansowe związane m.in. ze znaczącym spadkiem cen węgla.

RIRM

drukuj