Wspomnienie św. Barbary – patronki górników

Dziś przypada wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczenniczki. Jest to także najważniejsze święto górników. Tego dnia mieszkańców wielu śląskich miast budzą górnicze orkiestry.

Tradycją dnia św. Barbary jest także udział w uroczystych Mszach Świętych sprawowanych w intencji wszystkich pracujących w tym sektorze. Resztę dnia górnicy spędzają ze swoimi rodzinami.

Barbórkę poprzedza zawsze pielgrzymka pracowników kopalń na Jasną Górę. W tym roku odbyła się ona 22 listopada – przypomina Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

– Na Jasnej Górze dziękowaliśmy za wszystkie dobre wydarzenia, które miały miejsce. Modliliśmy się za tych, którzy odeszli. Mamy nadzieję, że wszystkie „niespodzianki” pozostawione przez poprzedni rząd, z pomocą Bożą, zostaną zwyciężone. Wszystkim polskim górnikom i ich rodzinom życzę wszystkiego najlepszego z okazjo dnia św. Barbary. Bezpiecznej pracy, ile zjazdów tyle wyjazdów oraz spotykania dobrych pracodawców na swojej drodze – tego we wspomnienie św. Barbary życzył górnikom Kazimierz Grajcarek.

W tym roku w święto św. Barbary prezydent Andrzej Duda odwiedzi kopalnię węgla brunatnego w Bełchatowie. Natomiast 11 grudnia w Jaworznie, wręczy on górnikom odznaczenia oraz szpady górnicze.


RIRM

drukuj