Debata o przyszłości górnictwa i energetyki

W Mikołowie odbyło się spotkanie z cyklu „Dla Śląska”. Rozmowy odbywały się w kontekście planów rozwojowych zakładów pracy na terenie powiatu mikołowskiego.

– W powiecie mikołowskim, a szczególnie w Łaziskach Górnych zlokalizowane są duże zakłady przemysłowe – elektrownia, kopalnie, huty – znaczące dla gospodarki regionu i Polski. Dobra kondycja tych zakładów energetyczno – wydobywczych jest gwarantem jakości życia mieszkańców powiatu mikołowskiego i okolic. Zapewniają one z jednej strony pracę i utrzymanie wielu rodzin, a z drugiej są najistotniejszym źródłem dochodów jednostek samorządu terytorialnego – powiedział Wojciech Jasiński, przewodniczący Komisji Gospodarki Sejmu RP.

Poseł Izabela Kloc akcentuje, że jeżeli do 2013 roku nie będzie nowych inwestycji w  sektorze wydobywczo – energetycznym w regionie to np. elektrownia „Łaziska” czy kopalnia  „Bolesław śmiały” mogą stracić rację bytu.

– Dzisiaj z jednej strony chcemy przyjrzeć się procesowi restrukturyzacji, który miał miejsce w Tauronie, gdzie zredukowano tysiąc stanowisk pracy z tego koncernu. Z drugiej strony pragniemy przyjrzeć się planom inwestycyjnym w zakresie energetyki, w kontekście powiatu mikołowskiego, gdzie jak w pigułce zlokalizowane są główne problemy na Śląsku, a tam mamy duże zakłady pracy. Jeżeli rząd zapomni o tym terenie możemy spodziewać się w następnych 10–15 latach bardzo trudnej sytuacji – powiedziała  poseł Izabela Kloc.

Wspólna debata kierowana jest do środowisk związanych energetyką, górnictwem węgla kamiennego, związkami zawodowymi samorządem terytorialnym, samorządem gospodarczym, instytucjami rynku pracy oraz parlamentarzystów.

Wypowiedź poseł Izabeli Kloc


Pobierz Pobierz

 

RIRM 

drukuj