Górnicy „Piasta” upamiętniają rocznicę stanu wojennego i zakładowego strajku

Na Górnym Śląsku trwają obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Górnicy z Kopalni Węgla Kamiennego „Piast” w Bieruniu przed rozpoczęciem porannej zmiany uczcili trwający dwa tygodnie podziemny strajk w tym zakładzie.

Pracownicy kopalni zgromadzili się przy ołtarzu św. Barbary. Przed zakładem zainscenizowano wydarzenia sprzed 35 lat.

Aleksander Wierzba, rzecznik prasowy Komitetu Honorowego Obchodów 35. rocznicy Strajku, przypomina, że górnicy przystępując do strajku, obawiali się o swoje życie.

– Nie zgadzali się z tym, co się stało. Chcieli wolnej Polski. Chcieli, aby nasz kraj był demokratyczny. Oczywiście, nie wiem, co myśleli. Przede wszystkim bali się, bo już 16 grudnia dotarły do nich informacje, że w Kopalni „Wujek” zginęło dziewięciu górników. Żyli w strachu, że ktoś przyjedzie i spacyfikuje kopalnię – mówi Aleksander Wierzba.

Obchody 35-lecia górniczych strajków w Bieruniu i Lędzinach zakończy jutro  uroczysta akademia z udziałem przedstawicieli władz. Patronat nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl