fot. PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent: nie zgadzam się na odejście Polski od węgla

Musimy wzmacniać naszą suwerenność energetyczną – mówił podczas Barbórki w Jaworznie prezydent Andrzej Duda. Podczas spotkania z górnikami dodał, że nie zgadza się na odejście Polski od węgla.

Uroczystości barbórkowe w Jaworznie organizowane są w tym mieście od wielu lat.

– Takie karczmy mamy co roku i to będzie jubileuszowa 25 karczma – powiedział Józef Jarczyk, emerytowany górnik z Jaworzna.

W tym roku górnicy czekali na wyjątkowego gościa.

– To jest coś wyjątkowego, jeżeli tak zacny gość jak pan prezydent Andrzej Duda odwiedza tak skromną komisję jaką jest nasza, tutaj w Jaworznie (…) Chcemy razem z nim dziękować, po prostu podziękować mu za to, że pamięta o nas i liczymy na niego, tak jak myślę cały nasz naród – zaznaczył Dariusz Piechowicz, członek prezydium NSZZ „Solidarność” Tauron-Wydobycie.

W trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda zwrócił się do górników deklarując, że wszelkie jego zobowiązania wyborcze dotyczące branży wydobywczej pozostają aktualne.

– Górnictwo w Polsce jest jednym z absolutnie najważniejszych sektorów gospodarki. To trud polskich górników, wydobycie węgla kamiennego i brunatnego jest dzisiaj w dużym stopniu gwarancją polskiej suwerenności energetycznej. Aż 83 procent energii w Polsce pochodzi z węgla, z czego 55 procent z węgla kamiennego. Chyba nie trzeba tego komentować. Wszystko dzieje się w kraju, który ma 90 procent europejskich złóż węgla i który, jak mówią eksperci, ma tego węgla do wydobycia jeszcze na 200 lat. Węgiel jest naszym absolutnie podstawowym surowcem energetycznym, własnym, o który nikogo nie musimy prosić, którego od nikogo nie musimy kupować. Możemy go wydobywać sami – podkreślał Andrzej Duda, prezydent RP.

Prezydent zaznaczył także, że nie zgadza się na tak zwaną dekarbonizację czyli odejście od węgla kamiennego.

– Ja nie zgadzam się z dekarbonizacją, rozumianą jako odejście od węgla kamiennego w przemyśle. Na pewno nie w Polsce. (…) Dekarbonizacja może oznaczać niską emisję, ale uzyskaną poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii, poprzez badania naukowe nad technologiami, nad metodami wykorzystywania węgla tak, aby było to bardziej sprzyjające środowisku naturalnemu – akcentował Andrzej Duda.

Na koniec swojej wizyty prezydent wręczył złote krzyże zasługi działaczom związkowym zasłużonym na rzecz górnictwa węglowego. Sam otrzymał figurę świętej Barbary i wykonaną z węgla kamiennego rzeźbę górnika.

 

TV Trwam News/RIRM


drukuj