PGG przedstawi nową strategię na lata 2017-2030

Polska Grupa Górnicza przedstawi dziś swoją nową strategię na lata 2017-2030, a także zaktualizowany biznesplan na najbliższe miesiące. Dokument zaprezentowany zostanie w Katowicach podczas inauguracji IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, wskazuje, że konieczność nowej strategii spółki wynika m.in. z niedawnej fuzji PGG z Katowickim Holdingiem Węglowym.

– Zwiększyła się ilość osób zatrudnionych, ilość wydobytego węgla – to jest jedna sprawa. Drugą sprawą jest to, że trochę poprawia się sytuacja na rynku węglowym. Pewnie na ten temat niewiele będzie mowy w tych nowych dokumentach, natomiast ja spodziewałbym się przede wszystkim, że nowa spółka węglowa będzie bardziej ekspansywnie działać na rynkach zewnętrznych, czyli poza Polską, i będzie sprzedawać nadwyżki węgla poza Polską. Z mojego punktu widzenia najważniejszą rzeczą jest to, żeby nie ograniczać wydobycia tylko obniżać koszty wydobycia węgla poprzez zwiększenie wydobycia – powiedział przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

PGG to europejski lider w obszarze wydobycia węgla kamiennego. 1 kwietnia 2017 r., w wyniku połączenia z Katowickim Holdingiem Węglowym, spółka przejęła jego kopalnie i pracowników. KHW nie był w stanie obsłużyć 2,5-miliardowego zadłużenia.

Jednym z obecnych wyzwań powiększonej PGG jest wypracowanie nowego układu zbiorowego pracy. Z zapowiedzi spółki wynika, że będzie on gotowy do połowy 2018 r.

RIRM

drukuj