fot. pixabay.com

Bezpieczeństwo na drogach

Kilka tysięcy osób – tyle codziennie ginie na całym świecie w wypadkach drogowych. W niedzielę obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Nie ma dnia, by na polskich drogach nie doszło do wypadku.

– Nie tak dawno, bo kilka tygodni temu, mieliśmy wypadek drogowy poza Białymstokiem, gdzie zginęły cztery osoby. Należy zwrócić uwagę na to, że tych przyczyn wypadków może być dużo. Jednak przede wszystkim zwracajmy uwagę na prędkość, na innych kierowców i na to, w jaki sposób się poruszają – wskazała asp. Katarzyna Molska-Zarzecka z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

Niestety, nadmierna prędkość to wciąż jeden z głównych grzechów kierowców – zwróciła uwagę asp. Katarzyna Molska-Zarzecka.

– Pamiętajmy o tym, że nie zawsze prędkość, z którą możemy się poruszać, jest bezpieczna. Dlatego przede wszystkim zwracajmy uwagę na panujące warunki – poinformowała.

Tym bardziej, że jesień i zima to czas, kiedy na drogach panują szczególnie trudne warunki. Jest mokro i ślisko. Dlatego już teraz powinniśmy pamiętać o zmianie opon.

– Nie czekajmy na pierwsze śniegi, ponieważ wówczas zawsze są kolejki przy wulkanizacjach. […] Druga sprawa, na którą warto zwrócić uwagę to akumulator. Zawsze przy niskich temperaturach akumulator ma dość niską wydajność, więc przypilnujemy, żeby nas to nie zaskoczyło. Każdy warsztat posiada tester do akumulatorów, którego użycie trwa 15 s, dlatego warto przyjechać i sprawdzić, czy akumulator przeżyje zimę – radził Krzysztof Hrywniak, właściciel warsztatu samochodowego.

Ważne jest także, by sprawdzić układ hamulcowy, oświetlenie oraz zadbać o sprawne wycieraczki.

– Jeżeli chodzi o szyby, to warto zwrócić uwagę na filtr przeciw pyłkowy w kabinie. W momencie, kiedy mamy go zapchanego lub jest wilgotny, wówczas mamy problem z odparowaniem szyb – powiedział ekspert.

Aby na drodze było bezpiecznie, musimy także pamiętać o innych uczestnikach ruchu drogowego.

– Widzę rowerzystów, którzy nie wiadomo skąd wjeżdżają na drogę i jeszcze wygrażają, że mieli pierwszeństwo. Według mnie wystarczałoby się troszkę szanować i liczba wypadków byłaby o połowę mniejsza – powiedział Jan Juras, kierowca, taksówkarz.

Piesi muszą pamiętać o elementach odblaskowych. Warto je nosić nie tylko poza obszarem zabudowanym, ponieważ ułatwiają widoczność kierowcom, przez co pomagają w zachowaniu bezpieczeństwa.

TV Trwam News

drukuj