fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Podkarpackie: Szwedzka Gwardia Krajowa z wizytą u żołnierzy WOT

Przedstawiciele Szwedzkiej Gwardii Krajowej (Hemvaernet) oglądali na poligonie w Nowej Dębie ćwiczenia żołnierzy z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – poinformował PAP w sobotę oficer prasowy brygady kpt. Damian Stanula. Szwedzi gościli cztery dni w lubelskiej brygadzie.

„Głównym celem tej wizyty była wymiana doświadczeń i zapoznanie się z zasadami, na których bazuje obrona terytorialna w naszym województwie. Podczas wizyty przedstawiciele Hemvaernet odbyli spotkania z kadrą kierowniczą lubelskiej brygady WOT, poznali strukturę, zadania i zasady funkcjonowania brygady” – podkreślił kpt. Damian Stanula.

Rzecznik zaznaczył, że ważnym punktem pobytu szwedzkiej delegacji była wizyta na poligonie w Nowej Dębie.

„Nasi goście mogli oglądać ćwiczenia naszych żołnierzy w ramach szkolenia zintegrowanego. Zaprezentowano również możliwości bojowe polskiego sprzętu m.in. karabinka Grot, dronów Warmate oraz sprzętu optoelektronicznego” – wymienił.

Lubelska brygada rozwija współpracę ze Szwedzką Gwardią Krajową już od ponad roku. Ostatnia wizyta robocza polskich oficerów WOT w Szwecji odbyła się na początku października br.

W ocenie Stanuli, Szwedzka Gwardia Krajowa to bardzo cenny partner, który może pochwalić się blisko 80-letnim doświadczeniem w zakresie obrony terytorialnej.

„W przyszłości planowane są wspólne szkolenia polskich i szwedzkich instruktorów, wymiana doświadczeń szkoleniowych związanych z obroną terytorialną. Zgodnie z koncepcją dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, każda brygada OT w Polsce będzie rozwijać współpracę w obszarze obrony terytorialnej z innym partnerem zagranicznym” – przypomniał rzecznik lubelskiej brygady.

2.Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Brygada liczy obecnie ok. 3 tys. żołnierzy.

PAP/RIRM

drukuj