fot. PAP/Marcin Obara

M. Dworczyk: Obie nitki rurociągu rozpoczną działanie w sobotę wieczorem, najdalej w niedzielę rano

Obie nitki rurociągu do oczyszczalni Czajka rozpoczną działanie w sobotę wieczorem, najdalej w niedzielę w godzinach porannych – oświadczył podczas piątkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

Obie nitki (rurociągu) rozpoczną działanie jutro wieczorem, najdalej w niedzielę w godzinach porannych” – poinformował minister.

Michał Dworczyk przyznał jednocześnie, że początkowo planowano, iż jeszcze w piątek w godzinach popołudniowych pierwsza nitka rurociągu miała rozpocząć pracę, a w sobotę druga.

Ale warunki techniczne i opinia inżynierów skłoniły nas do zmiany harmonogramu prac” – tłumaczył szef KPRM.

Ponadto wydarzyło się szereg nieoczekiwanych zdarzeń – wydłużyła się budowa czerpni, z której będą pobierane te nieczystości, aby trafić do awaryjnego rurociągu. Ponadto okazało się, że w nocy musieliśmy przerwać pracę ze względów bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo z naszego punktu widzenia jest tutaj najistotniejsze” – podkreślił Michał Dworczyk.

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni „Czajka” doszło we wtorek, 27 sierpnia i środę, 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny ministerstwa środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześciennym ścieków na dobę.

 

PAP/RIRM

drukuj