fot. PAP/Paweł Supernak

Szef KPRM: Będzie codzienna informacja dla klubów ws. koronawirusa. Opozycja: Jesteśmy gotowi do współpracy

Będą regularne spotkania premiera z parlamentarzystami ws. koronawirusa, codziennie będzie też przesyłany biuletyn informacyjny do klubów parlamentarnych – zapowiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Opozycja zapewniła, że jest gotowa do współpracy z rządem ws. walki z koronawirusem.

W czwartek w KPRM odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami opozycji, które było poświęcone sytuacji związanej z koronawirusem. W rozmowach wziął też udział minister zdrowia Łukasz Szumowski i szef KPRM Michał Dworczyk. Koalicję Obywatelską reprezentował wiceszef PO Tomasz Siemoniak i sekretarz generalny Platformy Marcin Kierwiński; Lewicę – Marcelina Zawisza oraz Wiesław Szczepański; klub PSL-Kukiz15 – prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Paweł Kukiz, a Konfederację – Krzysztof Bosak i Jakub Kulesza. W spotkaniu udział wziął również szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Michał Dworczyk poinformował po spotkaniu, że szef rządu przedstawił bieżące informacje dotyczące koronawirusa, a także – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedstawicieli opozycji – zapowiedział, że od poniedziałku do każdego klubu parlamentarnego codziennie rano będzie przesyłany biuletyn z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Ponadto, jak mówił Dworczyk, spotkania premiera z parlamentarzystami będą odbywały się w KPRM regularnie.

„Dla rządu PiS to jest niezwykle ważne, żeby tego rodzaju sprawy były ponad podziałami politycznymi, choroba nie ma barw politycznych” – oświadczył szef kancelarii premiera. Dziękował też przedstawicielom opozycji, że potrafili wznieść się ponad podziały.

Szef Kancelarii Premiera zapowiedział, że w piątek odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

„Pan premier, tak jak wczoraj informowaliśmy, dał konkretne zalecenia różnym służbom i ministerstwom, jutro będzie też rozliczenie z tego. Chodzi też o wdrażanie pewnych nowych procedur, czy przyjęcie procedur w takich miejscach, gdzie ich jeszcze nie było” – mówił Michał Dworczyk.

„To są na przykład ćwiczenia prowadzone przez niektóre służby, procedury dotyczące Głównej Inspekcji Sanitarnej i kontaktów ze szpitalami” – dodał.

Min. Dworczyk poinformował, że w czasie spotkania padło kilka propozycji ze strony opozycyjnej, np. druku ulotek w języku ukraińskim.

„Skorzystamy z tych podpowiedzi. Ważny jest dialog i to, by współpracować w tej sprawie spokojnie i merytorycznie” – zaznaczył.

Michał Dworczyk był pytany przez dziennikarzy o dodatkowe środki na walkę z koronawirusem; dopytywano go, czy rząd przeznaczy na ten cel więcej niż 100 mln zł.

„Tak. Premier jeszcze raz zapewnił, że jakiekolwiek środki będą potrzebne do walki z koronawirusem, te środki znajdą się w budżecie państwa polskiego. W tej chwili jest uruchomione 100 mln zł z rezerwy ogólnej premiera, jest 1 mld 280 mln z rezerwy kryzysowej” – mówił.

Po spotkaniu przedstawiciele zarówno Lewicy, jak i KO deklarowali, że są gotowi do współpracy.

„Powiedziałem, że jesteśmy krytyczni wobec wielu działań rządu premiera Morawieckiego, ale w tych sprawach będziemy współpracowali” – powiedział wiceszef PO Tomasz Siemoniak.

„Dziś nie ma ważniejszej sprawy niż zdrowie Polaków i jesteśmy gotowi do współpracy w każdej formie” – dodał.

Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński podkreślił, że przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej postulowali, by szpitale prowadzone przez samorządy nie były w żaden sposób dyskryminowane finansowo.

„Zwracaliśmy uwagę na kwestie transparentności w wydawaniu środków publicznych, a rząd w ostatni poniedziałek dostał specjalne narzędzie, które daje mu wielką odpowiedzialność” – mówił Kierwiński.

„Mamy nadzieję, że rząd uzbrojony w tę ustawę będzie skutecznie walczył o bezpieczeństwo Polaków” – dodał.

Szef sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych Wiesław Szczepański (Lewica) poinformował, że 18 marca sejmowa Komisja Administracja przyjmie sprawozdanie do ustawy o zarządzaniu kryzysowym, natomiast 24 marca komisja zajmie się ustawą o powiadamianiu ratunkowym.

„Zdrowie nie ma ceny i deklarujemy pełną współpracę, jeśli chodzi o nasz klub” – dodał Szczepański.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że na spotkaniu z szefem rządu zgłosił kilkanaście wniosków merytorycznych i większość z nich zostało przyjętych. Lider PSL wnioskował o wyposażenie szpitali w odpowiednią ilość sprzętu potrzebnego, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Po drugie wnosił, aby ulotki informacyjne dot. koronawirusa były nie tylko w języku polskim, ale również ukraińskim. Lider PSL upomniał się też o rolników, o to by w przypadku objęcia kwarantanną mogli mieć wypłacane odszkodowania.

Jakub Kulesza (Konfederacja) wskazał, że spotkanie miało „charakter uspokajający”, a premier informował o przygotowaniu różnych instytucji państwowych do reagowania na sytuację wokół koronawirusa.

„My ze swej strony przekazaliśmy apel do wszystkich, by nie wzmagać paniki wokół sprawy – przez co rozumiemy zarówno rozmaite wypowiedzi medialne, jak i sposób procedowania nad specustawą w sprawie koronawirusa” – poinformował.

W przyszłości, jak zapewniali uczestnicy, mają odbywać się kolejne takie spotkania.

PAP

drukuj