fot. flickr.com

GOPR: Trudne warunki na beskidzkich szlakach

Trudne warunki są na szlakach turystycznych w Beskidach. Są one oblodzone. Goprowcy podali w sobotę, że w górach widać pierwsze zwiastuny zimy. Termometry wskazywały w wyższych partiach gór -4 st. C. Beskidy przybieliła niewielka warstwa śniegu.

„Na Hali Miziowej i Markowych Szczawinach rano było -4 st., na Klimczoku i Leskowcu -3 st. W górach, praktycznie wszędzie, leży 1 cm śniegu. W Szczyrku osadziła się szadź” – podali goprowcy z centralnej stacji Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku.

Należy uważać na szlakach. Występują oblodzenia, które mógł przyprószyć śnieg. W sobotę zachmurzenie było pełne. Widoczność jest dobra.

W górach największe ośrodki narciarskie przygotowują się jeszcze do sezonu, ale na Białym Krzyżu w Szczyrku można już zjeżdżać. Działa tam wyciąg. Już o godz. 8 rano pojawili się narciarze.

Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, muszą mieć solidne buty. Należy się ubrać adekwatnie do warunków. Niezbędna jest nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka. Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”. Może ona uratować życie. Trzeba pamiętać, że szybko zapada zmrok i odpowiednio zaplanować wycieczkę.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

PAP

drukuj