fot. caritas.pl

Caritas kontynuuje pomoc finansową dla uchodźców syryjskich w Jordanii

Caritas Polska kontynuuje pomoc finansową dla uchodźców syryjskich w Jordanii. Od 2016 r. programy pomocowe objęły ponad 1,2 tys. rodzin, a budżet projektów sięgnął 6 mln złotych – poinformowało we wtorek biuro prasowe Caritasu w przekazanym komunikacie.

Jego autorzy podkreślili, że jesienią tego roku działania Caritasu Polska w Jordanii będą kontynuowane. Pomoc finansową otrzymają 82 rodziny uchodźców syryjskich i 36 najuboższych rodzin jordańskich. Według Caritasu pomoc rodzinom jordańskim „zapobiega napięciom między uchodźcami a społeczeństwem goszczącym”, które wskutek kryzysu na rynku nieruchomości i ograniczonej liczby miejsc pracy „musi konkurować z uchodźcami gotowymi zaakceptować niższe płace i gorsze warunki mieszkalne”.

Projekty, w ramach których beneficjenci otrzymują pomoc finansową (tzw. cash assistance) są uznawane za najbardziej potrzebną formę pomocy i wprowadza je coraz więcej uznanych międzynarodowych organizacji, m.in. oenzetowski Światowy Program Żywnościowy. Potrzebujący zyskują swobodę w decydowaniu o przeznaczeniu pieniędzy. Jeżeli opłacany czynsz jest niższy niż przyznana pomoc, beneficjenci mogą przeznaczyć środki na inne pilne potrzeby, jak koszty leczenia czy żywności lub spłatę długów.

Caritas Polska i Caritas Jordania od 2016 r. prowadzą projekty pomocowe współfinansowane z pieniędzy programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Beneficjenci są wybrani na podstawie obiektywnych kryteriów zgodnie z ich sytuacją życiową, ze szczególnym uwzględnieniem przypadków wyjątkowych: samotni rodzice, osoby z niepełnosprawnościami i niepełnoletni. Otrzymują karty bankomatowe, dzięki którym mogą wypłacić pieniądze na czynsz. W latach 2016-2018 Caritas Polska zrealizowała dwa dwumodułowe projekty w Jordanii za łączną kwotę 6 mln zł, a pomoc trafiła do ponad 1,2 tys. rodzin.

Jordania gości drugą po Libanie największą społeczność uchodźców w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Według najnowszych doniesień wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców w Jordanii przebywa ponad 650 tys. zarejestrowanych uchodźców z Syrii. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu tylko co piąty z nich mieszka w obozowym namiocie. Pozostali zamieszkują ośrodki miejskie takie, jak: Amman, Irbid, Al-Mafrak lub Az-Zarka na północy kraju. Mimo otwarcia granicy jordańsko-syryjskiej w październiku 2018 r. na powrót do zniszczonej ojczyzny decyduje się niewiele osób. Obawiają się negatywnych reperkusji, nie mają do czego wracać, ich domy i miejsca pracy są zniszczone.

85 proc. syryjskich uchodźców w Jordanii żyje w ubóstwie. W czerwcu 2019 r. tylko co druga osoba w wieku produkcyjnym miała pozwolenie na pracę.

Projekt „Zapewnienie schronienia miejskim uchodźcom syryjskim i najuboższym Jordańczykom w czterech prowincjach Jordanii” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl