By Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4065883

Litwa: Sejm ogłosił Zaduszki, 2 listopada, dniem wolnym od pracy

Przypadający na 2 listopada Dzień Zaduszny będzie od przyszłego roku na Litwie dniem wolnym od pracy – tak postanowił we wtorek litewski parlament. Nowelizację kodeksu pracy poparło 57 posłów w 141-osobowym Sejmie, 10 było przeciwko, a 24 wstrzymało się od głosu.

Z inicjatywą ustanowienia 2 listopada dniem wolnym od pracy wystąpili posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR).

Jak zaznaczyła w rozmowie z dziennikarzami posłanka AWPL-ZChR Rita Tamaszuniene, „Zaduszki, gdy odwiedzamy groby bliskich, w tradycji litewskiej, jak też polskiej, są bardzo ważnym dniem”.

Posłanka partii socjaldemokratycznej Rimante Szalaszevicziute podczas debaty parlamentarnej przypomniała, że w 2006 r. Litwa ratyfikowała konwencję UNESCO w sprawie ochrony dziedzictwa niematerialnego, zgodnie z którą Dzień Zaduszny, dzień czczenia pamięci zmarłych, ma status szczególny.

Natomiast przeciwnicy ustanawiania jeszcze jednego dnia wolnego od pracy podkreślali, że przez to przedsiębiorstwa tracą dochód, zmniejszają się wpływy do budżetów państwowego i samorządowego, a każdy wolny dzień kosztuje około 40 mln euro.

Od 2020 roku na Litwie wolnym dniem od pracy będzie nie tylko 1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych, ale też dzień następny, Dzień Zaduszny. Ogółem na Litwie jest 15 wolnych od pracy dni świątecznych.

PAP/RIRM

drukuj