By Addicted04 - Praca własna przy użyciu Natural Earth Data, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16968608

Brazylia: porywacza, który przetrzymywał zakładników w Rio, zabiła policja

Uzbrojonego mężczyznę, który we wtorek przez cztery godziny przetrzymywał 37 zakładników w autobusie w Rio de Janeiro i groził podpaleniem pojazdu, zastrzelili policjanci. Żaden z zakładników nie odniósł obrażeń.

Autobus jadący z miasta Sao Goncalo, po drugiej stronie zatoki Guanabara, stał na 13-kilometrowym ruchliwym moście, podczas gdy z mężczyzną prowadzono negocjacje.

Mężczyzna wziął zakładników około 5.30 nad ranem, gdy ruch na moście powoli się wzmagał. W pojeździe miał rozlać benzynę i grozić jego podpaleniem. W czasie negocjacji trzykrotnie wypuścił po dwoje zakładników. Potem – jak pisze agencja AP – wyszedł z autobusu, rzucił przedmiot przypominający torbę i został zastrzelony przez snajpera. Wcześniej nie było jasne, czy porywacz rzeczywiście został zabity.

Według policji intencje mężczyzny nie były jasne i podczas negocjacji nie wysuwał on żadnych konkretnych żądań.

AP podkreśla, że incydent był relacjonowany na żywo w telewizji Globo i przyciągnął przed telewizory wielu Brazylijczyków, przyzwyczajonych do wysokiego poziomu przestępczości w tym kraju.

Pojawiały się doniesienia o ewentualnej chorobie psychicznej porywacza. Zakładnicy informowali, że mężczyzna był „bardzo spokojny”.

PAP/RIRM

drukuj