fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Niższe podatki to więcej szans na rozwój pracowników, mocniejsza gospodarka

Niższe podatki to lepsza praca, więcej szans na rozwój dla pracowników i mocniejsza gospodarka – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w spółce MAAN w Grójcu na Mazowszu.

Premier powiedział, że rząd ma dla pracowników – po raz pierwszy od kilkunastu lat – podniesioną kwotę kosztów uzyskania przychodów.

„Pracownicy wiedzą, że wraz ze wzrostem kosztów uzyskania przychodów maleje podatek, więcej zostaje w kieszeni każdego pracownika. Chodzi nam o to, żeby pracownicy mieli większą możliwość zarabiania pieniędzy na poziomie europejskim” – wskazał.

Według Mateusza Morawieckiego partie, które mienią się neoliberalnymi czy liberalnymi uważają, że „albo niższe podatki, albo polityka społecznie sprawiedliwa”.

„My pokazaliśmy, że to nie jest +albo – albo+, że to można ze sobą pogodzić. I dlatego nasz program jest programem radosnym, jest programem dla całego społeczeństwa. Z jednej strony dla tych najmniej zarabiających, dla emerytów, ale z drugiej strony dla ciężko pracujących Polaków – również obniżka podatków” – powiedział.

Dodał, że obniżane są także podatki dla firm, które „płacą podatki uczciwie, w Polsce”. Premier podał przykład odwiedzanej przez niego firmy MAAN, która zatrudnia ponad 200 pracowników i powstała od podstaw.

„Rozmawiałem tutaj z kierownictwem, z właścicielami, i wiem doskonale, jak szanują pracowników, którzy mają już doświadczenie, wszystkich pracowników. Chcemy w tym dopomóc jako państwo polskie” – zapewnił. Dodał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości obniża podatki, a niższe podatki to „lepsza praca, więcej szans na rozwój dla pracowników, lepsza, mocniejsza gospodarka”.

„To jest cały nasz projekt, na którym się teraz koncentrujemy, żeby warunki do pracy w Polsce były jak najlepsze dla wszystkich (…) prawie 16 milionów pracowników, ale również dla tych, którzy wchodzą na rynek pracy” – powiedział wskazując na tzw. zerowy PIT dla osób do 26. roku życia.

„A więc całościowa reforma podatkowa: obniżka CIT, obniżka VAT – to jest nasza nowa matryca. A tutaj mam ogromną przyjemność zaanonsować rozpoczęcie tego projektu – niższy podatek PIT dla wszystkich polskich pracowników” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj