fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Szwecja: Premier M. Morawiecki do Polonii: Bardzo liczymy na współpracę z wami

Bardzo liczymy na współpracę z państwem, liczymy na to, że będziecie tworzyć nowe więzy gospodarcze, kulturalne – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania ze szwedzką Polonią w Sztokholmie.

Dziś szef polskiego rządu przebywa z jednodniową wizytą w Szwecji. Jednym z punktów wizyty było spotkanie z Polonią.

„Cieszę się, że mogę gościć tutaj, w ambasadzie polskiej w Sztokholmie. Polacy w Szwecji, którzy tutaj znaleźli się – niektórzy przed wiekami (…), ale także najnowsza emigracja z Polski po przystąpieniu do UE i wcześniejsza z lat stanu wojennego – to bardzo ważna część Polski poza jej granicami” – mówił Mateusz Morawiecki.

„Bardzo liczymy na współpracę z państwem, liczymy na to, że będziecie tworzyć nowe więzy gospodarcze, kulturalne, że będziecie przyczyniać się do wzrostu z jednej strony ruchu turystycznego (…), ale że będziecie też się przyczyniać – poprzez szerzenie prawdziwej historii ostatnich 100 lat – do tego żeby imię Polski było tutaj w Szwecji coraz bardziej nie tylko znane, ale również doceniane” – dodał premier.

Dziękował jednocześnie za dotychczasowe wysiłki Polonii w tej kwestii.

Mateusz Morawiecki nawiązał też do zakończonego chwilę wcześniej spotkania z przedstawicielami szwedzkiego biznesu.

„Przyjeżdżam tutaj prosto ze spotkania ze szwedzkimi właścicielami dużych, średnich firm; prezesami różnych szwedzkich przedsiębiorstw i nakłaniam do tej kooperacji polsko-szwedzkiej, bo jesteśmy krajem otwartym, nastawionym na eksport. Zależy nam na tym, aby rynek szwedzki był dla nas jak najszerzej otwarty” – mówił premier.

Szef polskiego rządu stwierdził też, że patrząc w trzecią dekadę XXI wieku dla Polski bardzo ważne jest, by „w obecnych okolicznościach gospodarczych, politycznych” Polacy mieszkający poza granicami kraju chcieli do niego wracać – na stałe lub – jak zaznaczył – by tworzyć polsko-zagraniczne powiązania różnego rodzaju, gospodarcze czy kulturalne. „Bardzo gorąco do tego zachęcam” – mówił premier, wskazując na dynamiczny wzrost polskiej gospodarki oraz niskie bezrobocie.

„Wierzę, że z doświadczeniem, z jakim państwo moglibyście do Polski przyjechać, kapitałem doświadczeń, kapitałem finansowym możecie bardzo dużo dla Polski zrobić. Trzeba też czasami zapytać nie tylko, co Polska może dla was zrobić, ale co wy możecie zrobić dla Polski” – powiedział premier.

„Wiem, że robicie bardzo dużo (dla Polski), zachęcam i zapraszam do tego, aby zrobić jeszcze więcej (…). Zapraszamy do jak najgłębszej kooperacji, współpracy na wielu polach” – dodał Mateusz Morawiecki.

 

PAP/RIRM

drukuj