Posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda weźmie dziś udział w posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju. Spotkanie będzie poświęconemu przyjętemu w połowie lutego planowi rozwojowemu, który przygotował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

W trakcie posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju zaplanowana jest prezentacja planu. Jednym z jego efektów ma być konwergencja PKB Polski oraz PKB UE na jednego mieszkańca. Z przedstawionej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego „ścieżki konwergencji” wynika, że o ile obecnie polskie PKB per capita to ok. 70 proc. unijnego, o tyle ok. roku 2030 te poziomy się zrównają.

Natomiast ok. roku 2040 polski PKB na głowę będzie przekraczać poziom unijny o 12,8 proc. A to ma się przełożyć na zarobki. Polacy mieliby otrzymywać średni unijny zarobek w 2030 roku. W planie rozwojowym wicepremier Mateusz Morawiecki zdiagnozował, że Polska stoi w obliczu pięciu pułapek rozwojowych: średniego dochodu, braku równowagi, przeciętnego produktu, zapaści demograficznej oraz słabości instytucji.

Receptą na te problemy ma być m.in. pięć filarów planu wicepremiera Morawieckiego, czyli reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny. Minister rozwoju Mateusz Morawiecki chce także utworzyć nowy Polski Fundusz Rozwoju, który miałby integrować szereg państwowych agencji i instytucji finansowych.

TV Trwam News

drukuj