W Gołubiu uczczono pamięć przywódcy TOW Gryf Pomorski

W Gołubiu w niedzielę odbyły się uroczystości poświęcone 72. rocznicy śmierci porucznika Józefa Dambka, przywódcy Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym. Następnie zgromadzeni wraz z grupami rekonstrukcyjnymi przeszli do miejsca upamiętniającego śmierć Józefa Dambka nad Jeziorem Dąbrowskim.

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go Roman Dambek, syn porucznika Józefa Dambka.

– Składam hołd pamięci porucznikowi Józefowi Dambkowi w 72. rocznicę jego śmierci oraz wszystkim zaangażowanym w działalność polskiego państwa podziemnego na Kaszubach i na Kociewiu, gdzie walczono nie tylko o suwerenność, ale i o przetrwanie polskości. Wiem, że wojennych bohaterów Gryfa nie ominęły komunistyczne represje. Wiem, że długo czekali na sprawiedliwą ocenę swoich postaw i czynów. Wyrażam wielkie uznanie wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o żołnierzach Gryfa Pomorskiego – czytał Roman Dambek.

Porucznik Józef Dambek podczas II Wojny Światowej był m.in. przywódcą Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Kaszubski i Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Zginął wieczorem 4 marca 1944 roku we wsi Gołubie nad jeziorem Dąbrowskim. Podczas ucieczki z okrążenia został ugodzony strzałem w plecy przez gestapowca. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajduje się pochówek porucznika. Pośmiertnie został odznaczony przez Rząd RP na uchodźstwie orderem Virtuti Militari.

RIRM / KS

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl