fot. flickr.com

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o policji

Platforma Obywatelska szykuje kolejny kontrowersyjny projekt. Mowa o noweli ustawy o policji. Dokument zakłada możliwość zwolnienia przez policję i służby specjalne niektórych osób z tzw. tajemnicy zawodowej. Nowelizacja dotyczy m.in. księży, lekarzy czy adwokatów.

Trwają pracę nad nowelizacją ustawy o policji autorstwa Platformy Obywatelskiej.

– Sama ustawa wynika z implementacji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z zeszłego roku i znacznie w swojej części ustawa porządkuje i reguluje kwestie zbierania materiału dowodowego przez policję, prokuraturę; kwestie podsłuchów i pozyskiwania informacji  w sposób niejawny – powiedział Marek Steinhoff-Traczewski, prawnik w Klubie Jagiellońskim.

I choć ustawa ma iść w kierunku postępu w śledztwie, dokument budzi wiele kontrowersji.

– Pewne kontrowersje może budzić sytuacja związana z wykorzystaniem materiałów informacji poufnych, czyli informacji zdobywanych od lekarzy, od księży czy od adwokatów i radców, czy dokumentacji, która powstała w wyniku współpracy jednostki z tymi osobami – dodał Marek Steinhoff-Traczewski, prawnik w Klubie Jagiellońskim.

W przypadku kapłanów – jak wyjaśnia prawnik – nie chodzi o tajemnicę spowiedzi; jest ona bowiem regulowana odrębnymi przepisami. Jednak są przecież inne sytuacje, w których duchowny powinien mieć oczywiste prawo odmówienia przekazania informacji.

Projekt został oprotestowany przez Naczelną Radę Adwokacką, która w petycji do premier Ewy Kopacz alarmuje, że godzi on w wolności obywatelskie, stwarza służbom możliwości inwigilacji bez właściwego nadzoru, a przede wszystkim wkracza w tajemnicę adwokacką.

TV Trwam News

 

drukuj