IPN będzie wnioskował o przeniesienie grobów z „Łączki”

Instytut Pamięci Narodowej złoży jutro blisko 200 wniosków do wojewody mazowieckiego o ekshumację i przeniesienie szczątków osób pochowanych po 1982 roku na terenie tzw. Łączki na Powązkach Wojskowych. Wcześniej, w okresie powojennym chowano tam ofiary terroru komunistycznego.

W celu kontynuowania przez archeologów poszukiwań szczątków ofiar terroru stalinowskiego, najpierw trzeba przenieść szczątki osób pochowanych po 1982 roku. Problem tkwi jednak w nowym miejscu na przenoszone groby, gdyż na Wojskowych Powązkach już go nie ma.

Najbliższy poniedziałek to także pierwszy dzień obowiązywania podpisanej w czerwcu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, o grobach i cmentarzach wojennych oraz IPN. Instytut wniesie o nadanie decyzji administracyjnej rygoru natychmiastowej wykonalności, ponieważ będzie to miało wpływ na realizację pierwszej części planowanego Panteonu Narodowego.

Przedstawiciele Fundacji Łączka obawiają się, że nowe przepisy mogą całkowicie sparaliżować dalsze ekshumacje. Na początku lat osiemdziesiątych nad dołami śmierci chowano komunistycznych dygnitarzy. Trudno się teraz spodziewać, aby rodziny wydały zgodę na przeniesienie swoich grobów.

Instytut od 2012 roku prowadzi w kwaterze „Ł” prace archeologiczno-ekshumacyjne mające na celu wydobycie i identyfikację szczątków ofiar komunizmu. Mają one zostać pochowane w Panteonie Narodowym na Wojskowych Powązkach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl