fot. PAP/Marcin Obara

Polska zacieśnia współpracę z Litwą w zakresie edukacji

Przez wiele cieniem na relacjach Warszawy z Wilnem kładła się dyskryminacja polskiej oświaty na Litwie. Sytuacja zmienia się na lepsze. Ministrowie edukacji obu państw podpisali deklarację o współpracy.

Szkolnictwo polskie na Litwie od prawie 20 lat boryka się z dużymi problemami. Likwidacja egzaminu maturalnego z języka polskiego, wprowadzenie języka litewskiego jako wykładowego dla niektórych przedmiotów w polskich szkołach, rozszerzenie programu nauczania w języku litewskim. To wszystko wywoływało napięcia na linii Warszawa-Wilno. Sytuacja zmieniła się po wyborach prezydenckich na Litwie.

Sprzyjający klimat polityczny przełożył się na konkrety. W Warszawie ministrowie polski i litewski odpowiedzialni za edukację podpisali specjalną deklarację.

– Postanawiamy dążyć do systematycznego monitorowania jakości edukacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie oraz jakości edukacji litewskiej mniejszości narodowej w Polsce – powiedziała Anna Ostrowska, rzecznik ministerstwa edukacji narodowej.

W deklaracji zapisano m.in. przeanalizowanie możliwości zorganizowania egzaminu maturalnego z języka polskiego jako ojczystego i zaliczenie wyniku tego egzaminu przy kwalifikacji na uczelnie. Litwa ma zapewnić uczniom polskiego pochodzenia podręczniki w języku ojczystym. Ta deklaracja to pierwszy krok w normalizacji stosunków polsko-litewskich odnośnie oświaty.

Za trzy miesiące w Wilnie będzie podpisany harmonogram dalszych działań – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

– Wyznaczamy konkretny termin przygotowania harmonogramu działań, które będą realizowały zapisy tej deklaracji – stwierdził szef resortu.

Obie strony zobowiązały się do systematycznego monitorowania jakości edukacji uczniów należących do obu mniejszości narodowych. Polska ma dofinansować podręczniki do języka litewskiego, historii, kultury i geografii Litwy.

– Mam nadzieję, że mniejszości narodowej zarówno na Litwie jak i w Polsce będą zadowolone z konkretnej formy naszej współpracy – zaznaczył Algirdas Monkievicius, minister oświaty, nauki i sportu Litwy.

Na Litwie jest 76 polskich szkół oraz 84 przedszkola i grupy przedszkolne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl