IPN przedstawił wstępne wyniki raportu „Edukacja dla przyszłości”

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował cząstkowe dane, jakie znalazły się w raporcie pt. „Edukacja dla przyszłości”. Wynika z nich, że wielu młodych jest zainteresowanych historią, a do jeszcze większej grupy można dotrzeć poprzez nowe formy przekazu, jak gry komputerowe.

Na Instytucie Pamięci Narodowej spoczywa odpowiedzialność za to, by pamięć historyczna o wieku XX przeszła przez kolejne pokolenia Polaków. W ten sposób historia, która jest zapisem przeszłości, wciąż tworzy naszą narodową wspólnotę. By skutecznie docierać z przekazem historycznym, zwłaszcza do młodych, przeprowadzone zostały badania społeczne. Wyniki uwzględniono w raporcie pt. „Edukacja dla przyszłości”.

– Z tych badań wynika ogromny potencjał młodzieży – mówił dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Młodych podzielono na trzy grupy. Na tych, którzy spoglądają na historię w sposób refleksyjny, to stali odbiorcy oferty IPN-u, a według badania, jest ich ponad 20 procent. Druga grupa to, ci którzy podważają w ogóle sens sięgania po wiedzę historyczną i tutaj jest to zaledwie 8 procent młodych. Najwięcej jest osób, które mają ambiwalentny stosunek do historii.

– To nie są ci, którzy nie chcą widzieć w historii nauczycielki życia, ale ci, którzy do tej pory historią się nie zainteresowali w sposób znaczący, jest ich aż 54 procent – powiedział dr Karol Nawrocki.

Raport pt. „Edukacja dla przyszłości” to także odpowiedź na pytanie, jak młodzi chcą dziś uczyć się historii. Instytut Pamięci Narodowej wyciąga wnioski, dostrzega przełom, który wymusza poszerzenie oferty dla młodzieży o internet i gry komputerowe. Odpowiedzi, jakich udzielili uczniowie, zostały skonfrontowane z odpowiedziami nauczycieli.

– Czasami to, co uczniowie wskazują jako ciekawe dla nich, nie jest wskazywane przez nauczycieli jako możliwe do realizacji albo wręcz ciekawe – oznajmił prof. Krzysztof Malicki z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pełna treść raportu pt. „Edukacja dla przyszłości” zostanie zaprezentowana w trakcie Kongresu Pamięci Narodowej. Odbędzie się on w dniach od 13 do 15 kwietnia. Prezentacji wyników towarzyszyć będzie dyskusja nad tym, jak powinna wyglądać oferta edukacyjna Instytutu Pamięci Narodowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl