[TYLKO U NAS] K. Jurgiel o budżecie UE na rolnictwo: Sama wysokość środków decyduje o pomyślności czy rozwoju rolnictwa

Sama wysokość środków decyduje o pomyślności czy rozwoju rolnictwa. Najbardziej interesuje nas sprawa dotycząca wyrównania płatności bezpośrednich. Nie ma pełnego wyrównania, natomiast są zapisy, że w 2027 roku minimalna płatność wyniesie 215 euro na hektar – zwrócił uwagę Krzysztof Jurgiel w czwartkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam. Europoseł odniósł się do wysokości środków z budżetu UE przeznaczonych na Wspólną Politykę Rolną.

Parlament Europejski wyraził brak akceptacji dla porozumienia Rady Europejskiej w sprawie wieloletniego budżetu UE w obecnym kształcie. Europosłowie przyjęli specjalną rezolucję w tej sprawie i chcą negocjacji z krajami członkowskimi nad ostatecznym budżetem. [czytaj więcej] 

– Parlament przyjął stanowisko, że konkluzje są nie do przyjęcia z trzech powodów: po pierwsze, są zbyt duże cięcia budżetowe; po drugie, powinny być dochody własne, a tutaj zmieniono rozporządzenie w ten sposób, że nie będzie dochodów z redukcji CO2; po trzecie, warunkowość dotycząca praworządności – większość państw uważała, że ma być to bardziej dyscyplinujące. Parlament wydał negatywną opinię, co oznacza, że trzeba będzie dalej pracować – oznajmił Krzysztof Jurgiel.

Na rolnictwo – Wspólną Politykę Rolną – przeznaczono 391 mld euro. To o 2 proc. więcej niż w poprzedniej perspektywie. W konkluzjach Rady Europejskiej znalazł się zapis dotyczący konwergencji zewnętrznej.

– Sama wysokość środków decyduje o pomyślności czy rozwoju rolnictwa. Najbardziej interesuje nas sprawa dotycząca wyrównania płatności bezpośrednich. Nie ma pełnego wyrównania, natomiast są zapisy, że w 2027 roku minimalna płatność wyniesie 215 euro na hektar – wskazał europoseł.

Budżet Wspólnej Polityki Rolnej ma być powiązany z Europejskim Zielonym Ładem – 40 proc. wszystkich wydatkowanych pieniędzy ma być przeznaczone na walkę ze zmianą klimatu.

– W działaniach dotyczących Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zapisane jest w jednym z punktów, że 40 proc. środków ma być powiązane z działaniami związanymi z klimatem. Obecnie rząd i minister rolnictwa opracowują tzw. Krajowy Plan Strategiczny, w którym są instrumenty, w ramach których będą realizowane działania związane z klimatem i redukcją CO2 – powiedział gość TV Trwam.

WPR ma wspierać działania w kierunku zrównoważonego rolnictwa, jeśli chodzi o gospodarkę i środowisko. Realizowana będzie także strategia „Od pola do stołu”.

– Wspólna Polityka Rolna to dziewięć celów do realizacji. W pierwszym etapie do każdego celu zostały przypisane potrzeby, a następnie minister przygotowuje instrumenty, jakie ma stosować – np. poprawa innowacyjności w mleczarstwie czy produkcja ekologiczna. (…) Jest też strategia „Od pola do stołu”, w której przewidzianych jest 27 rozporządzeń – obejmuje produkcję, dystrybucję. Wszystkie zadania będą zależały od państw narodowych i to będzie zapisane w Krajowym Planie Strategicznym – wyjaśnił poseł do PE.

radiomaryja.pl      

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl