Zalecenia MEN bez przychylności niektórych samorządów

Nie wszystkie samorządy stosują się do zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej. Część z nich odgórnie nakazuje rodzicom, by posyłały sześciolatki do szkoły.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” gminy, które wbrew rodzicom kierują dzieci do zerówek w szkołach zostaną skontrolowane przez wojewodów i kuratorów oświaty. Resort edukacji zapowiada, że nie pozwoli, by samorządy ograniczały wolę rodziców.

Problem dotyczy głównie Warszawy. Dyrektorzy przedszkoli i szkół dezinformują rodziców, podając, że nie ma miejsca dla ich dziecka w placówce oraz, że będą tworzone filie i oddziały zamiejscowe. W niektórych placówkach rodzice są informowani, że pozostawiając dziecko w przedszkolu, może ono zostać przydzielone do grupy z pięciolatkami.

Tomasz Elbanowski, prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców podkreśla, że samorządy łamią prawo rodziców o decydowania czy ich sześciolatek ma pójść do zerówki w przedszkolu. Dodaje, że Fundacja na swojej stronie internetowej podaje wskazówki dla rodziców jak odwoływać się od negatywnej dla nich decyzji.

– Prawo jest jasne, że sześciolatki mogą pozostać w przedszkolach. My, jako fundacja Rzecznik Praw Rodziców przygotowaliśmy taki dokument o przywrócenie terminu deklaracji, żeby rodzice, którzy nie mieli możliwości skorzystania z tego prawa, bo po prostu ukrywano przed nimi tą informacje. Żeby mogli złożyć deklaracje, że chcą pozostawić sześcioletnie dziecko w przedszkolu. Warto, aby poznali swoje prawa. Zapraszamy na stronę Rzecznik Rodziców do informatora dla rodziców sześciolatków. Tam znajdują się różne dokumenty, które można pobrać i kolejno składać je w urzędach i w ten sposób walczyć o swoje prawa. Pozytywnym sygnałem jest to, że w konkretnych przedszkolach, np. na Mokotowie, udało się wywalczyć pozostawienie sześciolatków w przedszkolu. Szkoda, że to musi być walka, a nie realizowanie obywatelom należnych praw – mówi Tomasz Elbanowski, prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

Zgodnie z uchwaloną w grudniu ubiegłego roku nowelizacją ustawy o systemie oświaty, od 1 września tego roku zniesiony zostaje obowiązek szkolny dla sześciolatków i przedszkolny dla pięciolatków.

Luty, marzec i kwiecień to czas, gdy samorządy przeprowadzają rekrutację do przedszkoli oraz zapisy do pierwszych klas szkół podstawowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl