fot. PAP/EPA

Walka z koronawirusem

Kolejne kraje podejmują walkę z koronawirusem, który rozprzestrzenia się coraz szybciej. Światowa Organizacja Zdrowia nie zdecydowała się jeszcze na ogłoszenie pandemii.

W kolejnych krajach pojawiają się pierwsze przypadki koronawirusa. Zjednoczone Emiraty Arabskie potwierdziły, że zakażona osoba, która przyjechała z miasta Wuhan pojawiła się także na lotnisku w Abu Zabi. W Niemczech, a dokładnie w Bawarii, zakażenie koronawirusem stwierdzono już u czterech osób. Taka sama liczba chorych jest we Francji. Kolejne kraje ewakuują swych obywateli z ogarniętych epidemią Chin. Jako pierwsze zrobiły to Stany Zjednoczone. Dzisiaj Japonia podjęła taką samą decyzję.

– Bardzo się martwiłem sytuacją w Wuhan, ponieważ zmieniła się ona bardzo szybko. Szczerze mówiąc, odczuwam ulgę, że rząd Japonii wysłał po nas samolot tak szybko – mówi obywatel Japonii.

Wkrótce po swoich obywateli mają też wylecieć samoloty z Francji, Korei Południowej i Mongolii. Rząd Chin zapowiedział, że walka z demonem epidemii zostanie wkrótce wygrana. W tej chwili trwają badania nad odpowiednią szczepionką. W Japonii są już efekty.

– Jeśli chodzi o zapalenie płuc związane z nowym koronawirusem, wczoraj potwierdzono, że jedna osoba, która przebywała w mieście Wuhan, uzyskała pozytywny wynik testu i jest to pierwszy przypadek w Japonii. Słyszałem, że ta osoba została już zwolniona – wskazuje główny sekretarz gabinetu w Japonii Yoshihide Suga.

Odkąd w Chinach wybuchła epidemia, potwierdzono ponad 4,5 tysiąca zakażeń i 106 zgonów.

– To bardzo smutne, bez względu na to, gdzie jesteś – w Londynie, Nowym Jorku czy innych regionach. Myślę, że Chińczycy mają nadzieję, że nasz kraj jest bezpieczny, mam nadzieję, że nasi ludzie są bezpieczni – podkreśla studentka z Chin mieszkająca w Londynie.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało zalecenie, by Brytyjczycy powstrzymali się przed podróżami do Azji. W Polsce zostanie przeprowadzona kontrola, która sprawdzi, jak system ochrony zdrowia jest przygotowany na wystąpienie chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

TV Trwam News

drukuj