fot. twitter.com

Komisja Infrastruktury zajmie się nowelą ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

Sejmowa Komisja Infrastruktury zajmie się dziś rządową nowelą ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Autorem dokumentu jest Ministerstwo Infrastruktury.

Projekt wydłuża do końca 2020 r. zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów autobusowych przez komercyjnych przewoźników. Obecny termin upływa wraz z końcem tego roku.

Nowela przedłuża też o rok zawieranie umów przez województwa na dopłaty do biletów ulgowych sprzedawanych przez firmy komercyjne.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazał, że na zmianach skorzystają nie tylko przewoźnicy, ale też pasażerowie.

– Musimy przedłużyć terminy dla przewoźników, którzy stosują zniżki dla pasażerów. Nie możemy w samochodowym transporcie zbiorowym doprowadzić do sytuacji, żeby od 1 stycznia nie można było stosować zniżek dla uczniów czy innych osób, którym się to należy, na przejazd transportem autobusowym. Stąd propozycja dedykowana przewoźnikom, ale szczególnie tym osobom, które korzystają ze zniżek – zaznaczył szef resortu.

Zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 roku. Minister Andrzej Adamczyk zapowiedział, że nowela to wstęp do dużej ustawy, która będzie regulować publiczny transport zbiorowy.

Dokument jest już gotowy i trafił do konsultacji.

 

RIRM

drukuj