fot. PAP/Łukasz Gągulski

W tym tygodniu zostanie złożony projekt ustawy dot. mandatów

Resort infrastruktury poinformował, że w tym tygodniu złoży projekt ustawy zmieniający sposób nakładania mandatów oraz ich wysokość.

Dane pokazują, że w ubiegłym roku spadła liczba wypadków i kolizji, a także ilość zabitych i rannych na polskich drogach. Jest to związane z małym natężeniem ruchu w czasie pandemii COVID-19. Nie zmieniły się natomiast przyczyny powstawania wypadków na drodze.

– Dwie główne przyczyny wypadków drogowych to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (5708 wypadków) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (5516 wypadków) – poinformował wiceminister infrastruktury, Rafał Weber.

Wiceszef resortu podał, że w pierwszej połowie 2021 roku również odnotowano spadki w ilości wypadków, zabitych i rannych. By poprawić bezpieczeństwo na drogach, Ministerstwo Infrastruktury przygotowało w ubiegłym roku program „Bezpieczna Infrastruktura”.

– To zabezpieczenie 2,5 miliarda złotych na punktowe zadania – na sieci dróg krajowych, doświetlenie przejść dla pieszych, (…) budowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych, zatoczek, separatorów ruchu – wyjaśnił Rafał Weber.

Wiceminister infrastruktury przypomniał, że w 2020 roku po raz pierwszy funkcjonował przepis prawny nakazujący jazdę „na suwak”, a także tworzenia korytarzy życia dla karetek pogotowia. Ponadto obowiązują już przepisy o pierwszeństwie pieszych na pasach oraz ujednolicona prędkość w terenie zabudowanym – 50 km/h przez całą dobę.

Jeszcze w tym tygodniu resort infrastruktury złoży do prac rządowych projekt w sprawie zaostrzania kar i mandatów.

– Projekt ustawy, który będzie zmieniał nie tylko sposób nakładania mandatów z fotoradarów, ale będzie też otwierał ścieżkę do tego, żeby za radykalne wykroczenia drogowe móc zmienić wysokość mandatów drogowych – wskazał Rafał Weber.

Wiceminister infrastruktury podkreślił, że później projekt zostanie poddany konsultacjom między resortami. Wtedy stanie się publiczny i będzie podlegał również dyskusji społecznej.

 

TV Trwam News

drukuj