fot. PAP/Mateusz Marek

Prezydent oraz minister infrastruktury ogłosili program uruchomienia 200 przystanków kolejowych w Polsce

Rusza program uruchomienia 200 przystanków kolejowych w Polsce. To element walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Program ogłosili prezydent Andrzej Duda oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Ich wspólna konferencja prasowa odbyła się w Józefinie w woj. mazowieckim, gdzie już wkrótce powstanie jeden z przewidzianych w programie przystanków kolejowych.

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu krytykował rządzącą w latach 2007-2015 koalicję PO-PSL za likwidację połączeń oraz linii kolejowych. Podkreślił, że od dostępności połączeń kolejowych i drogowych zależy możliwość swobodnego wyboru przez obywateli miejsca zamieszkania oraz miejsca pracy.

W tym kontekście prezydent Polski wskazał na program prowadzony przez resort infrastruktury. Podkreślił, że wynika on z zapotrzebowania społeczności lokalnych.

– Chcemy, żeby te 200 przystanków powstało w takich miejscach, które są sprawdzone dlatego, że są to miejsca, o które wnioskowały samorządy lokalne wskazując właśnie, że ta komunikacja tutaj jest potrzebna, zasadna. Do tego dochodziły zapytania o możliwości przewoźnika, czy będzie możliwość rzeczywiście zatrzymania się na danym odcinku, czy pociąg będzie mógł zatrzymać się i zabrać pasażerów. 200 takich miejsc w Polsce zostanie przez pana ministra i współpracowników wytypowanych. Ten program to miliard złotych. Tak jest szacowany ten fundusz na budowę tych 200 przystanków – zaznaczył Andrzej Duda.

Program, zgodnie z zapowiedzią ministra Andrzeja Adamczyka, ma się składać z budowy 100 nowych przystanków kolejowych, odbudowy 50 i modernizacji kolejnych 50. W samym województwie mazowieckim ma powstać 19 przystanków. Program ma zostać zrealizowany w ciągu 5 lat.

 

RIRM

drukuj