fot. PAP/Łukasz Gągulski

Program 100 obwodnic obejmie wszystkie województwa

Jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone pierwsze przetargi na inwestycje związane z programem budowy 100 obwodnic – poinformował resort infrastruktury. Projektem objęte zostały wszystkie województwa.

 

Spory ruch to codzienność dla mieszkańców Łukowa w województwie lubelskim. Przez miasto przechodzi droga krajowa nr 63 – tłumaczył Sławomir Skwarek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Kończy się w Sławatyczach, na przejściu granicznym z Ukrainą i ten ruch na terenie powiatu łukowskiego, na terenie tej drogi, jest bardzo duży – mówił Sławomir Skwarek.

Łuków jest jednym z tych miast, które znalazły się w programie budowy 100 obwodnic. W całym województwie lubelskim, obok Łukowa, to także sześć kolejnych inwestycji – podkreślił Przemysław Czarnek, poseł PiS.

– Pięć obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 74: Zamość, Szczebrzeszyn, Gorajec, Dzwola, Janów Lubelski – powiedział Przemysław Czarnek.

Powstanie też obwodnica Łęcznej. Najszybciej ma być gotowa obwodnica Dzwoli.

– W drugim kwartale 2021 roku, czyli za rok, będzie przetarg na tę obwodnicę – poinformował Przemysław Czarnek.

Ale pierwsze przetargi na budowę nowych obwodnic mają być – już w skali kraju – ogłoszone jeszcze w tym roku. Zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Mamy nadzieję na ogłoszenie, kilkunastu, zakładamy 15-16 przetargów już w roku bieżącym – poinformował Andrzej Adamczyk.

Minister przebywał w poniedziałek w Trzebnicy. I tutaj prace nad budową obwodnicy, dopiero ruszą.

– Nie mamy jeszcze rozpoczętych prac studialnych, korytarzowych, one nam pokażą ostatecznie przebieg tej drogi – powiedział Andrzej Adamczyk.

Inaczej sytuacja wygląda we wschodniej części Tarnowa. Tutaj przetarg ma być ogłoszony w ciągu najbliższych miesięcy. Łącznie w województwie małopolskim powstanie siedem inwestycji. To także Limanowa, Maków Podhalański, Nowy Targ, Piwniczna i Wadowice – mówił Rafał Bochenek, poseł PiS.

– Te wszystkie obwodnice, w ramach tego programu, w ramach którego do dyspozycji jest 28 mld zł, będą realizowane – mówił Rafał Bochenek.

Siedem kolejnych inwestycji będzie realizowanych w województwie dolnośląskim – podkreślała Mirosława Stachowiak-Różecka, poseł PiS.

– Mamy więc Głogów, Kaczorów, Legnicę, Międzybórz, Milicz, Oławę i Złoty Stok – wskazała Mirosława Stachowiak-Różecka.

Przy ogłoszeniu programu, rząd brał pod uwagę kilka kryteriów. Jednym z nich był rozwój gospodarczy regionu. I akurat ten atut ma Oława – tłumaczył Jacek Świat, poseł PiS.

– W Oławie jest podstrefa ekonomiczna, rozwija się tam intensywnie przemysł. Dla nich też ważne jest, żeby ta obwodnica powstała – zaznaczył Jacek Świat.

Obwodnica Głogowa ma z kolei skomunikować region z Wielkopolską i Ziemią Lubuską. Od dawna mówiło się także o obwodnicy Legnicy – dodała Ewa Szymańska, poseł PiS.

– Przetarg przewidziany jest na 2023 rok – powiedziała Ewa Szymańska.

Wtedy – w 2023 roku, w innych lokalizacjach – prace mają być już bardzo zaawansowane.

– Chcielibyśmy, aby w 2023 roku w realizacji były 22 inwestycje – podkreślił Andrzej Adamczyk.

Na wszystkim mają skorzystać mieszkańcy. Ruch ma być wyprowadzony z miast. Co jest szasną na czystsze powietrze i mniejszy hałas – argumentuje resort infrastruktury.

 

TV Trwam News

drukuj