fot. PAP/Paweł Supernak

Polskie obszary morskie trafiły do rodzimych spółek energetycznych

Wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, powiedział, że polskie obszary morskie, w tym offshorowe, trafiły do polskich spółek energetycznych. Pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej mówił o tym w Warszawie podczas konferencji poświęconej morskiej energetyce wiatrowej.

Wicemin. Marek Gróbarczyk podkreślił, że wydarzenie jest uwieńczeniem kilkuletniego procesu przydziału koncesji. Przekazał, iż rozdysponowanych zostało 10 pól offshorowych, to jest blisko 1000 kilometrów kwadratowych stanowiących ponad dziewięć GW. Pięć pól trafiło do PGE, a kolejne pięć do Orlenu.

– W wyniku takiego działania możemy z radością przekazać, że polskie obszary morskie, a w nich znajdujące się obszary offshorowe, trafiły do polskich spółek energetycznych. To niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Zakończenie procesu, które jednoznacznie przekazuje i wskazuje realizacje morskiej energetyki wiatrowej, od dzisiaj uważamy za zakończone – oznajmił Marek Gróbarczyk.

Do tego, jak dodał wiceminister Marek Gróbarczyk, za kilka dni Orlen rozpocznie inwestycje związane z budową portu offshorowego w Świnoujściu.

Morskie farmy wiatrowe będą uzupełnieniem stabilnego źródła energii, jakim będzie planowana elektrownia jądrowa. Przyznanie koncesji poprzedziły zmiany w prawie niezbędne do realizacji inwestycji na morzu – podkreśliła z kolei Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

– To jest dopiero początek naszej drogi do tego, aby miks naszej przyszłości był bezpieczny, suwerenny i na tyle atrakcyjny, żeby przyciągać do Polski inwestycje z jednej strony, a z drugiej strony, aby Polacy nie martwili się o to, po ile jest energia elektryczna – oznajmiła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Rozwój offshoru wiąże się z rozwojem niezbędnego zaplecza technicznego i infrastrukturalnego na pomorzu. W Świnoujściu powstaje terminal instalacyjny.

– Cały obszar logistyczny będzie realizowany z polskiego portu. Do tego trzeba dołączyć inwestycje, które prowadzą dostawcy turbin czy elementów morskich farm wiatrowych, którzy również ulokowali się w Szczecinie i całym województwie zachodniopomorskim – podsumował wiceminister Marek Gróbarczyk.

W Ustce powstanie port instalacyjno-serwisowy, a niezbędny dla offshoru terminal kontenerowy planowany jest w Porcie Gdańsk. Równolegle rozwijane są nowe połączenia energetyczne.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl