fot. pixabay.com

Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Ruszyła kampania informacyjna

Ruszyła kampania informacyjna mająca przeciwdziałać popełnianiu najcięższych wykroczeń i przestępstw drogowych. Zainaugurowały ją w piątek Ministerstwo Infrastruktury oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Kampania prowadzona jest w związku z przepisami, które weszły w życie 17 września. W jej ramach w mediach emitowany jest specjalny spot. Jest w nim mowa między innymi o wykroczeniach zagrożonych największą liczbą punktów karnych.

Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, wskazał, że w myśl wprowadzonych zmian mandat za to samo wykroczenie popełnione w ciągu dwóch lat będzie dwa razy droższy.

– Prócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, jak na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (pierwszy taki przypadek 1 tysiąc 500 złotych, w recydywie 3 tysiące złotych), złamania zakazów wyprzedzania na przejściu lub przed nim, niezachowania ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty czy innego uczestnika ruchu – powiedział Robert Opas.

17 września zwiększyła się liczba punktów karnych za najcięższe wykroczenia drogowe. 15 punktów można dostać na przykład za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub za jazdę po alkoholu. To kolejny etap zmian w prawie drogowym, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach.

RIRM

drukuj