fot. PAP/EPA

Rozmowy z unijnym komisarzem o rybołówstwie

Realizacja wspólnej polityki rybołówstwa – to główny temat dzisiejszych rozmów ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka z unijnym komisarzem odpowiedzialnym za sprawy środowiska i gospodarkę morską. Karmenu Vella od wczoraj spotyka się z Warszawie z przedstawicielami polskiego rządu.

Oprócz rybołówstwa, w rozmowach pojawi się też kwestia przekopu Mierzei Wiślanej – zaznaczył w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja minister Marek Gróbarczyk.

– Oczywiście podniesiemy temat Mierzei Wiślanej, który jest dla nas priorytetem, jako inwestycja przede wszystkim w otwarciu dostępu do portu w Elblągu. Mamy ku temu bardzo mocne argumenty, które nie były wcześniej używane. To oczywiście bezpieczeństwo naszego kraju, gdyż to jest najdalej wysunięty na wschód odcinek Polski i granica z Rosją, której stosunki nawet z Unią nie są najlepsze. W związku z tym budowa kanału jest po prostu nieodzowna, aby zabezpieczyć w należyty sposób tamten region Polski – powiedział Marek Gróbarczyk.

Rządowe prace przygotowawcze do przekopu trwają od lat. Teraz do swojej koncepcji jeszcze z czasów poprzednich rządów PiS chce wrócić, , minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Zaznacza on że gdyby PiS pozostało przy władzy, to inwestycja byłaby już zakończona.

W ubiegłym tygodniu unijne źródła poinformowały, że Komisja Europejska nie jest przeciwna przekopowi Mierzei Wiślanej.

Urzędnicy w Brukseli czekają jednak na informacje ze strony Polski ws. siedlisk przyrodniczych na tym obszarze – poinformowano.

RIRM

drukuj