fot. PAP/Paweł Supernak

Kto ostatecznie utworzy nowy rząd?

Donald Tusk zapewnia, że koalicja jest „dopięta w każdym drobnym fragmencie”. W piątek liderzy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi mają podpisać umowę koalicyjną. Z kolei politycy Prawa i Sprawiedliwości po spotkaniu klubu parlamentarnego zapewniają o gotowości do budowania sejmowej większości i tworzenia nowego rządu.

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości spotkał się pierwszy raz po wyborach.

– To było spotkanie techniczne. Wychodzimy jako drużyna, jako zwycięski zespół – podkreślił Piotr Kaleta, poseł PiS.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, ale nie ma wystarczającej liczby posłów, aby stworzyć większość w Sejmie. Nastroje w partii wydają się być jednak dobre. Działacze nie chcą rezygnować z możliwości budowania sejmowej większości. Na spotkaniu z powodu choroby nie było prezesa Jarosław Kaczyńskiego. Posiedzenie poprowadzili jego zastępcy.

– Było całe prezydium PiS: pan premier, pan Błaszczak, pani premier Szydło, a więc wszyscy Ci, którzy powinni być – zwrócił uwagę Kacper Płażyński.

Media spekulowały, że podczas spotkania zostanie uzgodniony nowy szef klubu. Ryszarda Terleckiego ma zastąpić Mariusz Błaszczak. Temat ten pojawił się w dyskusji, jednak nie podjęto żadnych decyzji w tej sprawie.

– Żadnych decyzji personalnych nie było, to było nakreślenie pewnej wizji funkcjonowania klubu parlamentarnego w nadchodzącej kadencji – zaznaczył rzecznik PiS, Rafał Bochenek.

Wszystko wskazuje na to, że w klubie parlamentarnym PiS w nowej kadencji będą zasiadać też członkowie Partii Republikańskiej oraz Suwerennej Polski.

Za to przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, spotkał się z mieszkańcami dzielnicy Jagodno we Wrocławiu. To tam głosowanie trwało do ok. godz. 03.00 w nocy ze względu na długie kolejki.

– Pytacie mnie często, jak wyglądają rozmowy, dlaczego nie ma koalicji, kto będzie ministrem. Koalicja – mam nadzieję, że prezydent to usłyszy – jest dopięta w każdym drobnym fragmencie – oznajmił szef PO.

Przekonywał, że rozmowy ws. koalicji były dobre i zgodne. Dodał, że są różnice m.in. w sprawie tzw. aborcji.

– Szukamy metod, jak posuwać dalej sprawy do przodu w tych przestrzeniach, gdzie nie zawsze mamy identyczny pogląd – zapewnił Donald Tusk.

Liberalno-lewicowa opozycja ma – według ustanych deklaracji – 248 mandatów. To daje jej sejmową większość. W miniony weekend Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego podjęła uchwalę, w której zapewniła, że chce dalej współpracować z Polską 2050 Szymona Hołowni w ramach w Trzeciej Drogi. Ludowcy potwierdzili, że chcą koalicję rządową z Platformą Obywatelską oraz Lewicą.

PiS musi oddać władzę, bo nie ma z kim rządzić – stwierdził rzecznik PSL, Miłosz Motyka.

– Próba tworzenia wrażenia, że Mateusz Morawiecki mógłby stworzyć dzisiaj nowy rząd, jest chyba tylko próbą czołgania Mateusza Morawieckiego przez najbliższe tygodnie – ocenił polityk.

Pojawiły się jednak medialne doniesienia, że PiS przekonał cześć posłów Trzeciej Drogi do poparcia rządu Mateusza Morawieckiego wyznaczonego dziś wieczorem na premiera przez prezydenta Andrzeja Dudę [czytaj więcej].

Poseł Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej podkreśliła, że prawdziwy obraz rzeczywistości prezydent poznał podczas konsultacji z liderami partii.

– Usłyszał z ust liderów w czasie konsultacji, że są za tym, aby to właśnie Donald Tusk został premierem przyszłego rządu i tutaj nic się nie zmieniło – powiedziała poseł KO.

Obok umowy koalicyjnej zostanie też spisany protokół rozbieżności – spraw, które dzielą przyszłych koalicjantów. Nie ma też jeszcze podziału stanowisk. Wciąż nie zapadła decyzja o tzw. rotacyjnym marszałku Sejmu. O fotel szefa izby mają walczyć Szymon Hołownia i Włodzimierz Czarzasty. Pomył jest taki, aby podzielili się kadencją. Jeden szefuje w izbie dwa pierwsze lata, drugi do końca kadencji.

Prawnik Marcin Jakóbczyk stwierdził, że jeśli opozycji uda się porozumieć, to wątpliwym jest, że na długo.

– To będzie konglomerat najbardziej egzotyczny w historii polskiego parlamentu – przedstawiciele de facto 11 ugrupowań – ocenił prawnik.

Liderzy liberalno-lewicowego porozumienia mają przedstawić umowę koalicyjną jeszcze przed pierwszym posiedzeniem Sejmu, które odbędzie się 13 listopada.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl