fot. twitter.com/PolskiSenat

Tarcza antykryzysowa w Senacie

Senat rozpoczyna prace nad tarczą antykryzysową. To pakiet ulg i ułatwień, które – w ocenie rządu – mają pomóc przedsiębiorcom i utrzymać miejsca pracy w obliczu trwającego kryzysu.

W nocy z piątku na sobotę tarczę antykryzysową przyjął Sejm. Do projektu zgłoszono setki poprawek, co mocno wydłużyło prace. Premier Mateusz Morawiecki poprosił Senat, by nie zwlekać z dalszym procedowaniem.

– Najlepiej, żeby nie tracić żadnej godziny – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier chciał, by posiedzenie Senatu odbyło się w sobotę, ale dojdzie do niego dzisiaj – taką decyzję podjął marszałek Tomasz Grodzki.

– W poniedziałek rano odbędą się posiedzenia komisji. Popołudniu odbędzie się posiedzenie plenarne Senatu – poinformował.

Marszałek Senatu przekonuje, że przecież Senat sam wcześniej przygotował projekt ustawy, która miała pomóc przedsiębiorcom.

– Pakiet antykryzysowy senacki był uchwalony 13 marca i niezwłocznie był wysłany do Sejmu, przeleżał tam, straciliśmy niemal 2 tygodnie – powiedział.

W Senacie – co dziś widzimy w praktyce – powstał drugi ośrodek władzy. Opozycja chciała w ten sposób rzucić wyzwanie politykom rządu, ale rząd pracował nad swoim projektem. Trudno było spodziewać się, by w sytuacji kryzysu, to Senat decydował o tym, jaka pomoc trafi do przedsiębiorców.

Prof. Mieczysław Ryba podkreślił, że Senat powinien błyskawicznie procedować ustawy rządu. Bez szukania okazji do politycznej burzy.

– Tu chodzi o zastopowanie pewnej lawiny bankructwa firm, lawiny zwolnień, a to wszystko później byłoby bardzo trudno zatrzymać – zaznaczył politolog.

Nie wiemy, jak będzie pracował Senat. Sejm zdecydował się na procedowanie zdalne, co w przypadku senatorów może nie wchodzić w grę, bo izbą rządzi opozycja.

– Wystąpimy z inicjatywą zmiany regulaminu. Tak, aby kolejne posiedzenia Senatu, kolejne posiedzenia komisji mogły odbywać się w sposób zdalny – powiedział Stanisław Karczewski.

Wicemarszałek Stanisław Karczewski uzasadnił, że chodzi przede wszystkim o zdrowie senatorów i dostosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl