fot. twitter/Senat RP

Senat przyjął uchwałę ws. sądownictwa autorstwa Koalicji Obywatelskiej

Senat przyjął uchwałę w sprawie sądownictwa autorstwa Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o obronę niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem senatorów opozycji, obecnie mamy do czynienia z lawiną negatywnej aktywności wobec sędziów.

Uchwała głosi, że Senat domaga się zaprzestania represji wobec sędziów, poszanowania niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów, a także zaprzestania politycznych ingerencji w instytucje sądownicze. W uchwale pada ocena, że wymiar sprawiedliwości RP ,,jest przedmiotem niewyobrażalnej w skutkach dewastacji”.

https://twitter.com/PolskiSenat/status/1233121006430101504

Uchwałę krytykuje Prawo i Sprawiedliwość. Senator Marek Pęk mówił w czasie debaty w Senacie, że uchwała przygotowana przez senatorów KO to propaganda, która poniża prestiż Senatu.

– To jest ta czysta polityka w najgorszym rozumieniu tego słowa, czyli polityka obliczona na konflikt, eskalacje, na ostre, niemerytorycznie emocje. Słowa, które są tutaj używane, nijak nie przystają do rzeczywistości. To po prostu rzeczywistość alternatywna. W tej kadencji jesteście Państwo większością. Macie marszałka i w dużym stopniu bierzecie odpowiedzialność z to, jak funkcjonuje Senat – zaznaczył senator Marek Pęk.

Za uchwałą w sprawie sądownictwa autorstwa Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 51 senatorów, przeciw było 42, nikt nie wstrzymał się od głosu.

RIRM

drukuj