fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Senat opóźnia wejście w życie ustaw podatkowych w ramach Polskiego Ładu

Senat poparł opóźnienie wejścia w życie podatkowego pakietu przygotowanego w ramach Polskiego Ładu. Zgodnie z propozycją rozwiązania miałyby obowiązywać dopiero od 2023 roku.

Zmiana systemu podatkowego, składająca się na Polski Ład, ma wejść w życie dopiero od 2023 roku, zamiast od 1 stycznia. To najważniejsza poprawka przyjęta do ustawy w Senacie. Większość senacka argumentuje, że ten czas jest potrzebny, aby poprawić liczne błędy zawarte w pakiecie, szkodliwe m.in. dla przedsiębiorców.

Tymczasem, jak mówiła senator Prawa i Sprawiedliwości Maria Koc, szefowa senackiej komisji gospodarki narodowej, tak znaczne opóźnienie reformy szkodzi tylko obywatelom.

– Można zadać pytanie, komu ma służyć tak długie vacatio legis. Na pewno nie Polakom. Ustawy podatkowe spowodują, że w kieszeniach Polaków zostanie dodatkowo 17 mld złotych. To są pieniądze, które zostaną w portfelach emerytów. 60 proc. z nich będzie otrzymywało dzięki tej ustawie emerytury bez podatku. Pieniądze zostaną w portfelach rodzin wielodzietnych, a także tych, które mają mniejsze uposażenie – wyjaśniła Maria Koc.

Inne senackie poprawki do pakietu podatkowego to m.in. zwiększenie udziału samorządów we wpływach z podatków oraz rozszerzenie tzw. ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie. Zmiany przyjęte przez Senat rozpatrzy teraz Sejm i należy się spodziewać ich odrzucenia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl