Sędzia J. Iwulski orzekał w kilku procesach politycznych za czasów PRL

Sędzia Józef Iwulski orzekał w kilku procesach politycznych za czasów PRL. Opozycjoniści skazywani byli w nich na kary więzienia i grzywny. Takie informacje dotyczące sędziego, który obecnie kieruje pracami Sądu Najwyższego, przekazał portal Onet.pl, powołując się na analizę akt spraw sądowych.

Portal stwierdził, że dokumenty podważają wersję wydarzeń, jaką sędzia Józef Iwulski dotąd przedstawiał. Na początku miesiąca twierdził m.in., że orzekał tylko w jednym procesie politycznym. Teraz okazuje się, że takich procesów było więcej.

To kolejny przykład na to, że środowisko sędziowskie w Polsce samo nie było w stanie oczyścić się z zaszłości komunistycznych – ocenił socjolog Grzegorz Wiński.

– Pokazuje to, że środowisko to przez 20 lat nie było w stanie zrobić nic, jeśli chodzi o samooczyszczenie się, o taką naturalną, ewolucyjną zmianę pokoleniową. Społeczeństwo demokratyczne, nie tylko polskie, oczekuje od sędziów wysokich standardów moralnych. Jedną z głównych wartości jest zasada prawdomówności. Jeśli ta zasada zostanie podważona, to trudno mówić o zaufaniu zarówno do instytucji sądu, jak i zawodu sędziego – podkreślił Grzegorz Wiński.

Sędzia Józef Iwulski, odnosząc się do dokumentów, które analizował portal, stwierdził, że nie pamięta tych spraw.

Tam, gdzie mogłem, starałem się nie zrobić nikomu krzywdy. Widać nie zawsze się dało – przyznał sędzia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl