PAP/Paweł Supernak

Komisja weryfikacyjna zajmie się reprywatyzacją kamienicy przy Mokotowskiej 63

Komisja weryfikacyjna zajmie się dziś reprywatyzacją nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 63. Zeznania złożą m.in.: referent sprawy Agata Szpakowska, były dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko oraz Henryk Orfinger, właściciel roszczeń. Przed komisją ma się stawić także Maria Krasuska, na którą została wydana decyzja reprywatyzacyjna.

Z reprywatyzacją lokalu przy ul. Mokotowskiej 63 związana jest b. urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena K. Decyzją prezydent Warszawy otrzymała ona prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości.

Poseł Jan Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej, zwrócił uwagę, że postanowienie ratusza w tej sprawie było zaskakujące. W 2004 r. ustalono, że nieruchomość należy do państwa i nie może być mowy o jej reprywatyzacji – podkreślił polityk.

– Decyzje podjął warszawski ratusz udzielając zgody na wieczyste użytkowanie, czyli na 99 lat. Natomiast przypomnijmy, że w roku 2004 zapadła decyzja ostateczna, że kamienica ta powinna się znajdować w zasobach Skarbu Państwa. Nie ma zgody na jej reprywatyzację. Chcemy zbadać ten wątek. Będziemy przesłuchiwać na pewno urzędników warszawskiego ratusza. Samej Marzeny K. zapewne nie przesłuchamy na tej rozprawie, ale bez wątpienia jest to kolejny przykład działań, które wywołują złość w środowiskach, które reprezentują lokatorów, mieszkańców Warszawy, ale również i u nas. Nie można tak postępować. Dyletanctwo to jest chyba najdelikatniejsze określenie działań urzędników, którzy podejmowali decyzje, nie sprawdzając faktycznie, jaki jest stan prawny tej kamienicy – wskazał poseł Jan Mosiński.

Dotychczas komisja weryfikacyjna uchyliła decyzje władz miasta o przyznaniu praw do działek m.in.: Maciejowi M., Marzenie K. oraz mec.  Grzegorzowi M. Chodzi o działki przy ul. Twardej oraz nieruchomości Sienna 29 i Chmielna 70.    

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji działa od czerwca ubiegłego roku. Bada sprawy dotyczące warszawskich nieruchomości.

RIRM

drukuj