Komisja uchyliła decyzję władz Warszawy ws. Marszałkowskiej 43

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję władz Warszawy z 2010 roku ws. nieruchomości przy ul. Marszałkowskiej 43. Uznano, że przy jej wydawaniu doszło do rażącego naruszenia prawa m.in. w zakresie zasady obiektywizmu i bezstronności.

Decyzję zwrotową w 2010 roku podpisał Jakub R., będący wówczas wiceszefem miejskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Później roszczenia do niej uzyskał jego brat Adam, który sprzedał nieruchomość.

Sprawa kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 43 budziła wiele kontrowersji, ponieważ w momencie sprzedaży była zamieszkana przez lokatorów. Był to drugi tego typu przypadek badany przez komisję.

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podkreślał, że wydanie decyzji przez miasto, w znaczący sposób pogorszyło sytuację faktyczną i prawną lokatorów. Dodał, że dzisiejsze orzeczenie daje im nadzieję na normalne życie.

– Prezydent Warszawy popełniła szereg błędów w tym postępowaniu. Nie mamy żadnych wątpliwości, że ta decyzja reprywatyzacyjna powinna być uchylona. Co istotne, daje to mieszkańcom bardzo dużą nadzieję, że wreszcie będą mogli sobie spokojnie ułożyć życie. Ci ludzie mieszkali w tej kamienicy od nastu, dziesięciu, dwudziestu, trzydziestu lat, w zależności od osoby i mówili, że do czasu postępowania reprywatyzacyjnego im się bardzo dobrze żyło, to była zgrana społeczność lokalna. Nagle przyszedł huragan w postaci postępowania reprywatyzacyjnego i życie tych ludzi zostało zniszczone – powiedział Patryk Jaki.

Takie orzeczenie komisji weryfikacyjnej zakłada zwrot nieruchomości miastu. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Strony postępowania mogą się od niej odwołać do komisji, a potem do sadu administracyjnego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl