FOT. UM WARSZAWY

ITD: Kierowcy stwarzali zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów warszawskich autobusów

Kierowcy stwarzali zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów warszawskich autobusów – tak wynika z kontroli Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzonej w czterech przedsiębiorstwach wykonujących przewozy w ramach stołecznej komunikacji.

Dochodziło m.in. do łamania przepisów głównie związanych z przekroczeniami norm czasu pracy, brakowało także aktualnych badań technicznych pojazdów.

Tzw. kontrole krzyżowe we wszystkich firmach realizujących przewozy autobusowe w stolicy były rezultatem wypadku na moście Grota-Roweckiego w połowie czerwca 2020 roku.

Sprawdzane było m.in., czy kierowcy autobusów komunikacji miejskiej nie pracują równocześnie w kilku firmach i czy są przestrzegane normy czasu pracy.

Wyniki przedstawił dziś na konferencji Główny Inspektor Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur. Inspektor podkreślił, że są one zatrważające. W każdej firmie były naruszenia.

– We wszystkich firmach wykryliśmy ok. 500 naruszeń, z czego w pierwszej firmie 445. Niestety dochodziło do rażących przypadków łamania norm czasu pracy. Kierowcy jeździli przemęczeni, stwarzając zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa pasażerów. Jeden z kierowców dwa dni w ciągu 2 miesięcy pracy miał wolne. W pozostałe dni albo pracował w jednej firmie, albo pracował w drugiej. 17 dni pracował jednocześnie u dwóch przewoźników – wskazał Alvin Gajadhur.

Wszczęto także postępowanie wobec Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Niewykluczone, że w tym przypadku również zostaną nałożone kary finansowe.

Na wspólnej konferencji przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz Inspekcji Transportu Drogowego zaapelowali o odpowiedni nadzór nad firmami, które świadczą usługi komunikacyjne.

RIRM

drukuj