By Eugeniusz Haneman - Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 197 no ISBNJan Grużewski; Stanisław Kopf (1957) Dni Powstania, Kronika Fotograficzna Walczącej Warszawy, Warszawa: PAX, ss. 85 no ISBNhttp://www.ltf.com.pl/wystawa4/g0.htm, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3797229

Instytut Pileckiego zaprasza na wydarzenia upamiętniające rocznice Powstania Warszawskiego i Rzezi Woli

Spacery edukacyjne, pokaz filmu „Konspiratorki” Paula Meyera , debata online oraz premiera książki „Dawid kontra Goliat” Norberta Bączyka i Grzegorza Jasińskiego – to sierpniowe wydarzenia upamiętniające rocznice Powstania Warszawskiego i Rzezi Woli, przygotowane przez Instytut Pileckiego.

Jak podał rzecznik prasowy Instytutu Pileckiego Grzegorz Mazurowski, berliński oddział placówki proponuje, by „spojrzeć na Powstanie Warszawskie z perspektywy kobiet – agentek wywiadu, sanitariuszek, łączniczek, żołnierzy i oficerów”.

„We współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Centrum Badań Historycznych PAN zostanie zorganizowany pokaz filmu «Konspiratorki» w reżyserii Paula Meyera oraz dyskusja online w języku polskim i niemieckim” – napisał w komunikacie.

Debata z udziałem reżysera odbędzie się w piątek o godz. 18.00, a film będzie dostępny na specjalnej platformie w trzech wersjach językowych przez dwa dni.

Instytut Pileckiego zachęca także do słuchania podcastu „Jest historia!”, którego sześć odcinków można już znaleźć na platformach Spotify, YouTube i Apple Podcasts.

„Na 5 sierpnia jest zaplanowana premiera odcinka poświęconego Rzezi Woli. Będzie to dźwiękowy spacer, podczas którego Hanna Radziejowska, kierowniczka oddziału w Berlinie, opowie o najważniejszych wydarzeniach z perspektywy konkretnych miejsc” – poinformował Grzegorz Mazurowski.

Dodał, że wiele historii dotyczących Powstania Warszawskiego długo czekało na zbadanie i opisanie.

„Jedną z nich opowiada książka «Dawid kontra Goliat», poświęcona najbardziej niezwykłym rodzajom uzbrojenia używanego przez Niemców do tłumienia zrywu Warszawiaków. Znamy nazwy «Goliat», «Szafa», «Krowa», «czołg-pułapka» – ale co dokładnie one oznaczają? Już wkrótce będzie można o tym przeczytać, ale także spotkać się z autorami książki, którzy poprowadzą spacer po Powstańczej Warszawie” – zapowiedział rzecznik Instytutu Pileckiego.

Spacer z autorami książki – Norbertem Bączykiem i Grzegorzem Jasińskim – rozpocznie się 2 sierpnia o godzinie 11.00 na rogu Długiej i Starych Nalewek.

„Przejdziemy m.in. Bielańską, Hipoteczną, czy Kilińskiego, gdzie 13 sierpnia doszło do jednego z bardziej tragicznych wydarzeń powstania, czyli eksplozji transportera ładunków wybuchowych” – powiedział Norbert Bączyk, cytowany w komunikacie.

PAP

drukuj