Szef MSWiA: straty po nawałnicach są sukcesywnie usuwane

Straty i problemy po nawałnicach są sukcesywnie usuwane – zapewnił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Poinformował, że we współpracy z wojewodami i samorządami trwa szacowanie szkód. Od poniedziałku gminy dysponują środkami na wsparcie poszkodowanych – dodał.

We wtorek szef MSWiA odebrał meldunki dotyczące sytuacji pogodowej po nawałnicach, które w ostatnich dniach przeszły nad Polską. W wideokonferencji uczestniczyli także komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Leszek Suski, wojewodowie i komendanci PSP z pięciu najbardziej poszkodowanych województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego.

Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że pomoc została uruchomiona i środki trafiły na konta samorządów.

„Już od wczoraj gminy mają pieniądze i sukcesywnie uruchamiają wsparcie” – powiedział na briefingu Mariusz Błaszczak.

Jak zaznaczył, ze wszystkich dróg zostały usunięte powalone drzewa, a także zapewniony jest dostęp wody. Jak mówił, w sobotę odciętych od dostaw energii elektrycznej było pół miliona odbiorców, dziś jest to niespełna 27 tys.

„Te straty i problemy są sukcesywnie usuwane” – podkreślił szef MSWiA.

Poinformował, że od poniedziałku wieczór trwa akcja, której zadaniem jest udrożnienie rzeki Brda, gdzie powalone przez silny wiatr drzewa spowodowały zatory i spiętrzenie wody. Jak podkreślił, akcja, w której bierze udział także wojsko, jest trudna technicznie.

„Prace trwają. Szacujemy, że w ciągu najbliższych dni zostaną one wykonane” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że we współpracy z wojewodami i samorządami trwa szacowanie szkód. Jak przypomniał, w poniedziałek podjęto decyzję o przyznaniu pieniędzy rodzinom poszkodowanych w nawałnicach. Łączna kwota, która zostanie wypłacona, to prawie 31 mln zł. Środki trafią do ponad 6 tys. rodzin.

Przypomniał, że MSWiA przygotowało projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

„System ostrzegania wymaga modernizacji. Jest przygotowana ustawa dotycząca pomocy w takiej sytuacji. Ten system powinien być zmodernizowany” – powiedział minister.

W myśl projektu, podstawą systemu alarmowania mają być syreny alarmowe, a także informacje radiowe oraz graficzne i tekstowe w trakcie emisji programów telewizyjnych oraz w internecie. Kolejnym elementem systemu mają być krótkie wiadomości tekstowe lub wiadomości poczty głosowej przesyłane abonentom telefonii komórkowej znajdującym się w zagrożonym rejonie.

Szef MSWiA apelował też do polityków opozycji, by „nie lansowali się na krzywdzie i nie prowadzili kampanii w sytuacji, gdy prowadzona jest akcja ratunkowa”. W ten sposób – jak mówił – odniósł się do „ataków polityków totalnej opozycji w sieci”.

Komendant główny PSP poinformował, że między 10 a 14 sierpnia odnotowano prawie 21 tys. interwencji. W akcję zaangażowanych jest prawie 70 tys. strażaków PSP i OSP.

„Pracujemy i udzielamy pomocy. W tej chwili największe kłopoty mamy w województwie pomorskim, gdzie skierowaliśmy dodatkowo 175 strażaków i prawie 50 samochodów. Do województwa kujawsko-pomorskiego skierowaliśmy dodatkowo 50 strażaków i 17 samochodów” – poinformował Leszek Suski.

Komendant podkreślił, że PSP wydaje regularne komunikaty o zagrożeniach pogodowych.

„Chciałbym przestrzec, że od jutra pogoda od zachodu kraju będzie się zmieniała na niekorzyść. Może dojść do większych opadów deszczu oraz silnych wiatrów” – zaznaczył szef PSP.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl