fot. prezydent.pl

K. Szczerski: USA mogą jeszcze dziś zatwierdzić wizytę polskiego prezydenta

Być może jeszcze dziś Stany Zjednoczone potwierdzą termin oficjalnej wizyty polskiego prezydenta w Waszyngtonie – zapewnił szef gabinetu prezydenta minister Krzysztof Szczerski.

Drzwi Białego Domu otworzą się przed polskim prezydentem.

– Druga połowa września, to jest pierwszy możliwy termin tego spotkania – powiedział Krzysztof Szczerski.

Najwcześniejszy, bo oficjalnego potwierdzenia jeszcze nie ma.

– Rozmowy są zakończone, jeśli chodzi o przygotowanie tej wizyty. Jedno co mogę powiedzieć teraz, to mówimy o wizycie oficjalnej polskiej pary prezydenckiej w Waszyngtonie – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

W najbliższych dniach, a być może już dziś, termin wizyty ma potwierdzić Biały Dom. To nie będzie tylko rozmowa Andrzej Duda – Donald Trump, ale też spotkanie pierwszych dam.

– Będą rozmowy w cztery oczy prezydentów. Będzie też rozmowa delegacji – mówił Krzysztof Szczerski.

Dlatego razem z prezydentem do USA uda się delegacja rządowa.

– Przynajmniej dwóch ministrów pan prezydent na pewno zaprosi, czyli ministra spraw zagranicznych i ministra obrony narodowej – wskazał minister.

Wizyta polskiego prezydenta w USA ma potwierdzić polsko-amerykańskie partnerstwo, które dziś – jak mówił minister Krzysztof Szczerski – jest gwarancją naszego bezpieczeństwa. Agenda nie jest jeszcze znana, ale ogólny zarys już teraz przedstawił szef gabinetu prezydenta.

– Współpraca polityczna, współpraca wojskowa, w tym rozbudowa form obecności amerykańskich wojsk w Polsce jako sojuszniczej gwarancji naszego bezpieczeństwa, współpraca gospodarcza, większe inwestycje amerykańskie w Polsce – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Minister Krzysztof Szczerski udaje się do USA na pogrzeb senatora Johna McCaina. To okazja do ustalenia kolejnych szczegółów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj