fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP: Cieszę się, że Narodowa Strategia Onkologiczna nabiera kształtów

Prezydent RP powiedział, że państwo, które dobrze dba o zdrowie swoich obywateli i pacjentów, przejawia cechy państwa nowoczesnego. Andrzej Duda zainaugurował konferencję pt. „Strategia i co dalej?” z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem. Wśród uczestników był m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim prezentowane są najważniejsze zadania i harmonogram wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej. Jej powstanie zainicjował prezydent Andrzej Duda.

W najbliższych latach wzrastać będzie liczba zachorowań na raka. Trzeba się do tego przygotować – mówił dziś prezydent Andrzej Duda. Dlatego – jak podkreślał – tak ważna jest Narodowa Strategia Onkologiczna.

– Żyjemy dłużej, będziemy żyć dłużej, a w związku z tym i prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę onkologiczną wzrasta i będzie wzrastało. Przewiduje się, że u nas zachorowań na chorobę onkologiczną będzie około 15 proc. więcej niż dziś w ciągu 5 lat, o 20 proc. więcej w ciągu najbliższych 10 lat. To jest przecież ta nie tak daleka perspektywa, do której trzeba się przygotować i bardzo się cieszę, i ogromnie dziękuje za to, że bardzo ważny element tego przygotowania jakim jest Narodowa Strategia Onkologiczna, nabiera swoich kształtów. Mam nadzieję, że także dzięki dzisiejszemu spotkaniu, zostanie sprawnie wprowadzona w życie – powiedział szef państwa polskiego.

W tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Głównym celem programu jest wzrost odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia terapii onkologicznej.

W strategii, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, jest m.in. założenie, by przejść na nowoczesny sprzęt w profilaktyce, zaangażowanie większych środków oraz program szczepień przeciw wirusowi HPV.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl